Jak karmić dziecko aby od samego początku życia pomagać mu a nie zaszkodzić? Dziecko karmione w odpowiedni sposób może uniknąć m.in. wad zgryzu i wad wymowy w przyszłości.
W 2015 roku wprowadzono nowy schemat żywienia, który zastąpił ten z 2007 r, który nie do końca był spójny z ustaleniami WHO – Światowej Organizacji Zdrowia i AAP – Amerykańskiej Akademii Pediatrii. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad:
- Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt i zaleca się je przez pierwszych 6 miesięcy życia. Jeśli chcemy przedłużyć okres karmienia piersią, pamiętajmy aby wprowadzić również inne posiłki. W momencie kiedy karmienie naturalne nie jest możliwe, należy wprowadzić karmienie sztuczne zalecone dla danego dziecka. Na tym etapie ćwiczy ono ssanie i połykanie.
- Pokarmy uzupełniające wprowadzamy po ukończeniu przez maluszka 17 tygodnia życia, kiedy dziecko potrafi siedzieć z podparciem i potrafi ściągać pokarm z łyżeczki. Nowe produkty wprowadzamy pojedynczo, zaczynając od kaszek, warzyw i owoców. Jak wybrać najlepszą łyżeczkę? Najważniejsze aby była twarda i niezbyt głęboka. Nie wycierajmy zawartości łyżeczki o górną wargę dziecka, ponieważ nie wykształci ono odpowiednich odruchów. Łyżeczką naciskamy na język dziecko wysyłając sygnał do obniżenia dolnej wargi i zebrania pokarmu. Maluch uaktywnia w ten sposób mięśnie w obrębie twarzy i jamy ustnej, konieczne do nauki mówienia. Jako pierwszą łyżeczkę wybierzmy metalową o dłuższym trzonku, ale małej główce. Natomiast najlepsza łyżeczka do nauki samodzielnego jedzenia również powinna twarda, ale dla dziecka wygodniejszy będzie krótszy trzonek, który przystosowany jest do małych rączek.
- Twardsze pokarmy wprowadzamy od ok. 6 miesiąca życia. Jest to najlepszy czas na naukę gryzienia i żucia. Mogą to być biszkopciki, pieczywo, kawałki owoców, warzyw. W tym czasie podawane pokarmy możemy podać dziecku do rączki aby rozwijało koordynację ręka-usta. Dziecko powinno już wtedy spożywać 5 posiłków dziennie, ważne aby zawierały jak najmniej soli i cukru.
W ciągu pierwszych trzech lat życia ważne jest to, czym karmimy nasze dziecko, ale też jak to robimy. Począwszy od karmienia piersią, poprzez kolejne etapy rozwoju: pobierania pokarmów, jedzenie z łyżeczki, gryzienie, odgryzanie, żucie, picie z kubka. Ważne jest także , aby rozszerzanie diety następowało powoli i stopniowo. Dziecko potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego pożywienia.
A ja polecam książkę „Zatrzymać dzień” – tam wiele wskazówek odnośnie zdrowego jedzenia dla całej rodziny. Odżywiania, które pomoże ochronić nam się przed niechcianymi chorobami w rodzinie.