Jak karmić dziecko by mu nie zaszkodzić?

1
1997
karmienie dziecka

Jak karmić dziecko aby od samego początku życia pomagać mu a nie zaszkodzić? Dziecko karmione w odpowiedni sposób może uniknąć m.in. wad zgryzu i wad wymowy w przyszłości.

W 2015 roku wprowadzono nowy schemat żywienia, który zastąpił ten z 2007 r, który nie do końca był spójny z ustaleniami WHO – Światowej Organizacji Zdrowia i AAP – Amerykańskiej Akademii Pediatrii. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad:

  1. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt i zaleca się je przez pierwszych 6 miesięcy życia. Jeśli chcemy przedłużyć okres karmienia piersią, pamiętajmy aby wprowadzić również inne posiłki. W momencie kiedy karmienie naturalne nie jest możliwe, należy wprowadzić karmienie sztuczne zalecone dla danego dziecka. Na tym etapie ćwiczy ono ssanie i połykanie.
  2. Pokarmy uzupełniające wprowadzamy po ukończeniu przez maluszka 17 tygodnia życia, kiedy dziecko potrafi siedzieć z podparciem i potrafi ściągać pokarm z łyżeczki. Nowe produkty wprowadzamy pojedynczo, zaczynając od kaszek, warzyw i owoców. Jak wybrać najlepszą łyżeczkę? Najważniejsze aby była twarda i niezbyt głęboka. Nie wycierajmy zawartości łyżeczki o górną wargę dziecka, ponieważ nie wykształci ono odpowiednich odruchów. Łyżeczką naciskamy na język dziecko wysyłając sygnał do obniżenia dolnej wargi i zebrania pokarmu. Maluch uaktywnia w ten sposób mięśnie w obrębie twarzy i jamy ustnej, konieczne do nauki mówienia. Jako pierwszą łyżeczkę wybierzmy metalową o dłuższym trzonku, ale małej główce. Natomiast najlepsza łyżeczka do nauki samodzielnego jedzenia również powinna twarda, ale dla dziecka wygodniejszy będzie krótszy trzonek, który przystosowany jest do małych rączek.
  3. Twardsze pokarmy wprowadzamy od ok. 6 miesiąca życia. Jest to najlepszy czas na naukę gryzienia i żucia. Mogą to być biszkopciki, pieczywo, kawałki owoców, warzyw. W tym czasie podawane pokarmy możemy podać dziecku do rączki aby rozwijało koordynację ręka-usta. Dziecko powinno już wtedy spożywać 5 posiłków dziennie, ważne aby zawierały jak najmniej soli i cukru.

W ciągu pierwszych trzech lat życia ważne jest to, czym karmimy nasze dziecko, ale też jak to robimy. Począwszy od karmienia piersią, poprzez kolejne etapy rozwoju: pobierania pokarmów, jedzenie z łyżeczki, gryzienie, odgryzanie, żucie, picie z kubka. Ważne jest także , aby rozszerzanie diety następowało powoli i stopniowo. Dziecko potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego pożywienia.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dominikat
Dominikat
7 lat temu

A ja polecam książkę „Zatrzymać dzień” – tam wiele wskazówek odnośnie zdrowego jedzenia dla całej rodziny. Odżywiania, które pomoże ochronić nam się przed niechcianymi chorobami w rodzinie.