MaluchJakie są przyczyny problemów z bioderkami?

Jakie są przyczyny problemów z bioderkami?

Niemal każde niemowlę zostaje skierowane przez pediatrę do ortopedy. Lekarz ten dokładnie ogląda układ kostny malca. Wśród najczęściej występujących problemów jest dysplazja bioder. Poznaj jej najczęstsze przyczyny.

 

Czym jest dysplazja bioder?

Dysplazja to inaczej opóźnienie rozwoju układu kostnego. W większości przypadków nie jest to groźne dla dziecka. Niedorozwój stawów biodrowych jest charakterystyczny dla wielu maluchów. Jeśli jednak są dobrze pielęgnowane i stosowane są zalecenia ortopedy w większości wypadków nie ma powodu do obaw.

 

Skąd się biorą problemy z bioderkami?

Problemy ze stawami biodrowymi mogą mieć różne przyczyny. Na ich powstanie mają wpływ geny, hormony a niekiedy także złe ułożenie podczas życia płodowego.

 

  • Płeć – zgodnie ze statystykami to u dziewczynek kilka razy częściej występuje dysplazja stawu biodrowego.
  • Geny – naukowcy udowodnili, że dysplazja stawu biodrowego może być dziedziczona. Dlatego też dzieci z rodzin, gdzie występowała wcześniej dysplazja lub inne problemy z układem kostno-stawowym, są bardziej narażone na problemy z bioderkami.
  • Hormony – estrogeny i relaksyna, które wytwarzane są w organizmie kobiety ciężarnej. Ich zadaniem jest rozluźnienie układu kostno-stawowego, co przygotowuje organizm kobiety do porodu fizjologicznego. Nie pozostają jednak bez wpływu na rozwijający się w niej płód. Jednym z efektów działania hormonów na dziecko może być powstanie dysplazji. Wspomniane hormony szczególnie mocno wpływają na organizm dziewczynek.
  • Przyczyny fizjologiczne – dysplazja może być również spowodowana nieodpowiednim ułożeniem dziecka w macicy. Ten rodzaj dysplazji pojawia się najczęściej u dzieci, które były ułożone miednicowo, miały wysoką masę urodzeniową lub pochodzą z ciąż mnogich.
Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x