MaluchPrawdy i mity o odparzeniach

Prawdy i mity o odparzeniach

Każda mama, kilka razy w przeciągu pierwszych dwóch lat życia swojego dziecka, spotyka się z problemem odparzeń. Najgorszy jest „pierwszy raz”, ponieważ niedoświadczonym rodzicom wydaje się, że spowodowali odparzenia złą pielęgnacją. Do tego mają obawy związane z pielęgnacja podrażnionej skóry. Podpowiadamy, co jest prawdą a co mitem związanym z odparzoną pupą malucha.

MIT! Odparzenia są wynikiem błędnej pielęgnacji

Odparzenia pojawiają się nie tylko u dzieci, które są zaniedbywane przez rodziców. Często zdarza się, że nawet najlepsza pielęgnacja oraz kosmetyki nie uchronią malca przed tą przykrą dolegliwością. Na stan skóry wpływ mają m.in. cechy osobnicze. Jeśli dziecko ma delikatną i podatną na uszkodzenia skórę, nawet bardzo troskliwa pielęgnacja nie da pewności, że odparzenia się nie pojawią. Także maluchy, u których często zdarzają się biegunki należą do grupy bardziej narażonej na odparzenia.

PRAWDA! Na odparzenia pomaga wietrzenie

Odparzenia powstają w miejscach gdzie zabrudzona pieluszka styka się z ciałem dziecka. Skóra w tym miejscu jest nie tylko narażona na zetknięcie się z drażniącymi substancjami znajdującymi się w moczu i kale, ale również z małym dostępem powietrza. Jednym z najlepszych sposobów na leczenie odparzonej pupy jest jej wietrzenie. Najlepiej kilka razy dziennie pozwolić malcowi pofikać na golasa. Takie swawolenie będzie dla niego przyjemną zabawą, a przy okazji przyspieszy proces gojenia podrażnień i zmniejszy ryzyko wystąpienia kolejnych.

MIT! Na odparzenia najlepsza jest długa kąpiel

Czas trwania kąpieli nie ma wpływu na stan skóry maluszka. Znacznie ważniejsze jest to jakich kosmetyków używasz do mycia. Jeśli Twoja pociecha cierpi z powodu odparzeń wybierz łagodne kosmetyki hypoalergiczne. Możesz także kupić emolienty. Są to kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry suchej i bardzo wrażliwej.

PRAWDA! Dawniej dzieci mniej się odparzały

Choć kiedyś nie było jednorazowych pieluszek, a kosmetyki nie były tak dobre jak teraz, to odparzenia zdarzały się nieco rzadziej. Dziś skóra niemowląt chroniona jest lepiej, ale równocześnie narażona jest na więcej substancji drażniących. Można tu wymienić np. żelazo i chlor występujące w wodzie, której używamy na co dzień albo detergenty dodawane do prania odzieży dziecięcej.

MIT! Lepiej używać chusteczek nawilżanych niż wody

Do codziennej pielęgnacji skóry dziecka najlepiej używać wody oraz delikatnych kosmetyków np. szarego mydła. Dzięki nim skóra malca będzie czysta i sucha. Chusteczki nawilżane to doskonały wynalazek, który najlepiej sprawdza się podczas wyjazdów i spacerów

MIT! Podczas odparzeń najlepiej korzystać z pieluszek tetrowych

Z doświadczenia wielu rodziców wynika, że zmiana pieluszek jednorazowych na tetrowe nie przynosi oczekiwanej poprawy. Często jest wręcz odwrotnie. Chropowata powierzchnia pieluszki tetrowej ocierając się o skórę dodatkowo nasila podrażnienia.

Odparzenia zdarzają się każdemu dziecku. Jeśli jednak wiesz jak im zapobiegać oraz jak je leczyć, z pewnością sobie z nimi szybko i skutecznie poradzisz.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x