Krótka historia zabawek

0
141
historia zabawek

Świat zabawek kojarzy się zazwyczaj z dzieciństwem. Historia wytwarzania zabawek wskazuje jednak na to, że dorośli również pożądają przedmiotów, które zaliczyć można do kategorii zabawek dla dzieci.

Już w XVII wieku można było nabyć domki dla lalek, które były bardzo kosztowne i stanowiły małe dzieła sztuki, przez co jednak – w obawie przed zniszczeniem przez małe rączki – nie nadawały się do zabawy przez dzieci. Podobnie – produkowane na początku XX wieku kolejki elektryczne, adresowane były do wprawnych rąk dorosłej części społeczeństwa, gdyż miały zamontowane niebezpieczne mechanizmy, które wymagały wprawy i umiejętności podczas ich użytkowania. Trudno uwierzyć również w to, że tak popularne współcześnie lalki początkowo nie służyły do zabawy, a przez długi czas odgrywały rolę modelek zastępując żurnale – od czasów średniowiecza damy rozsyłały swojej rodzinie lalki w rozmaitych strojach, by poinformować, co aktualnie nosi się w stolicy, a w XVIII wieku rozsyłaniem lalek zajmowały się także paryskie domy mody.

Większość zabawek przeznaczonych dla dzieci pojawiła się dopiero pod koniec XVIII wieku lub na początku XIX. Najpopularniejszymi zabawkami były wówczas – obok lalek – koniki na biegunach, później dołaczyli do nich ołowiani żołnierze i blaszane pojazdy. A jeszcze nieco później serca dzieci podbiły pluszowe niedźwiadki.

Jedna z najpopularniejszych zabawek na świecie – miś pluszowy, narodziła się w 1902 roku, a przyczynił się do tego sam ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt. Podczas jednego z polowań, w którym brał udział prezydent, jego towarzysz postrzelił młodego niedźwiedzia. Gdy przyprowadził zwierzę do prezydenta, ten kazał uwolnić niedźwiadka. Rysunek przedstawiający to wydarzenie został opublikowany w „The Washington Post” i stał się inspiracją dla pewnego sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma do produkcji pluszowych niedźwiadków, które nazwał zdrobnieniem od imienia prezydenta „Teddy”.

Zabawki plastikowe, z gumy i gry komputerowe zaczęły szturmować sklepy dopiero w drugiej połowie XIX wieku. I choć królująca od pół wieku Barbie posiada cały arsenał strojów przygotowywanych przez słynnych projektantów, to nikt nie sprzedaje już porcelanowych lalek z ręcznie szytymi zestawami ubrań.

Ostatnio – po tym, jak wielokrotnie można było usłyszeć informacje, że pewnie plastikowe zabawki mają w swym składzie toksyczne substancje chemiczne, wracają do łask zabawki wykonane z drewna. Rodzice chcą, by zabawki ich dzieci były bezpieczne, trwałe, ładne, solidnie wykonane i pomagały dziecku poszerzyć swoją wiedzę o świecie. Drewno jest szlachetnym, przyjemnym w dotyku i ekologicznym surowcem. Wykonane z niego i pomalowane nietoksycznymi farbami zabawki, są nie tylko ładne i oryginalne, ale przede wszystkim bezpieczne dla dziecka i dla środowiska, a ich prosta konstrukcja daje możliwość rozwijania kreatywnego myślenia i wyobraźni.