Atak kolki u niemowlęcia jest trudny zarówno dla samego maluszka, jak i dla jego bezradnych rodziców. I chociaż dolegliwość ta nie jest groźna dla zdrowia, warto z nią walczyć. Wszystko, co może ukoić ból dziecka i uspokoić rodziców, warte jest wypróbowania.
Oto 10 polecanych sposobów.
• Podaje maleństwu specjalne krople.
Unikanie medykamentów z apteki nie ma w takiej sytuacji większego sensu. Większość tych leków ma w składzie zupełnie nieszkodliwy, ale poprawiający pracę jelit simetikon. Działa on dość szybko, więc na ulgę widoczną w zachowaniu dziecka nie trzeba długo czekać.
Dawkę i rodzaj kropli ustal z lekarzem pediatrą – nie działaj na własną rękę!
• „Wyciśnij” bączki z małych jelit.
Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne 😊. To, co musisz zrobić, to położyć niemowlę na pleckach i dociskać nóżki do jego brzuszka. Jedną, drugą, obie, jedną, drugą, obie – w takim układzie. Jeśli w jelitach dziecka jest dużo gazów, to bardzo szybko usłyszysz, jak wydostają się one z ciała. To gigantyczna ulga dla dziecka.
Uwaga! Postępuj ostrożnie, ale też stanowczo. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić – poproś położną, aby zademonstrowała to ćwiczenie.
• Wymasuj brzuszek dziecka dłońmi.
Użyj w tym celu oliwki oraz swoich rozgrzanych dłoni. Pamiętaj jednak, że tak wykonywany masaż nie może polegać na głaskaniu brzuszka dziecka. Musisz rytmicznie i stanowczo masować brzuch, dociskając dłoń i wykonując okrężne ruchy. Już po kilku minutach takiego masażu maleństwo powinno poczuć przyjemną ulgę, czego świadectwem będzie coraz bardziej ciche kwilenie.
• Wymasuj brzuszek dziecka butelką z rozgrzaną wodą.
Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie w masowaniu dłońmi albo zauważyłaś, że nie przynosi to oczekiwanych rezultatów, spróbuj łatwiejszej metody – pomasuj brzuszek maleństwa butelką wypełnioną ciepłą wodą. Traktuj butelkę jak wałek i tocz w różne strony brzucha, lekko dociskając.
Uwaga! Woda nie może być zbyt gorąca – skóra noworodka albo młodego niemowlęcia jest bardziej wrażliwa, niż dorosłego. Temperatura, w jakiej podajesz mleko, będzie odpowiednia.
• Użyj termoforu.
Klasyczny, płaski termofor z zakrętką będzie idealny – obejmie cały brzuszek niemowlęcia i stopniowo go rozgrzeje. Podobnie, jak w przypadku butelki, zachowaj ostrożność pod względem temperatury.
Uwaga! Najlepiej sprawdzi się połączenie: termofor plus ramiona mamy i ciepły kocyk!
• Zmień otoczenie na ciche i spokojne.
Czasem dziecko zaczyna płakać z powodu kolki, ale mimo ustania bólu nie może się uspokoić – powodem może być nadmiar bodźców. Jeśli więc atak właśnie trwa, a niemowlę pręży się i krzyczy, przygotuj termofor, a potem owiń maluszka i pójdź z nim do cichego pokoju. Nie włączaj telewizora, nie rozmawiaj przez telefon, tylko kołysz dziecko w swoich ramionach, a potem połóż się z nim.
• Wypróbuj kontaktu skóra do skóry.
Nie masz termoforu? Nic straconego – twoje ciało też wytwarza ciepło, a przy okazji bliskość uspokoi dziecko. Połóż się z nim w sypialni, wcześniej rozbierając się do bielizny. Połóż maleństwo na swoim brzuchu i okryj was. Jeśli ból nie jest bardzo intensywny albo jeśli wcześniej zaaplikowałaś dziecku lek, ten sposób może pomóc.
• Połóż dziecko na piłce.
Oczywiście odpowiednio je asekurując 😊. Piłka może stanowić świetne urządzenie do masażu – wystarczy, że będziesz poruszać nią delikatnie, kiedy dziecko będzie na górze. Dla komfortu maluszka powinien on być ubrany.
• Użyj suszarki.
Oczywiście nie po to, aby dmuchać strumieniem powietrza bezpośrednio w dziecko – w wielu przypadkach, gdy kolka nie jest zbyt silna, wystarczy sam szum urządzenia. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że jednostajny, szumiący dźwięk pozwoli twojemu maleństwu się wyciszyć.
• Podaj dziecku herbatę z kopru włoskiego.
Najlepiej będzie, jeśli zrobisz to przed atakiem kolki. Jeżeli jednak ból już dał się maleństwu we znaki, tak czy siak podaj herbatkę. Zadziała godzinę później.
By kolka dokuczała jak najrzadziej…
Kolce niemowlęcej nie zawsze można zapobiec. Z drugiej jednak strony, pewne sposoby postępowania mogą sprawić, iż będzie ona miała mniejsze nasilenie. Dlatego koniecznie pamiętaj, aby:
• Pilnować, by maluszkowi odbiło się po jedzeniu. Także w nocy!
• Odpowiednio dobierać dietę – jeśli karmisz piersią. Unikaj składników mocno wzdymających – np. kapusty.
• Podawać mleko w butelkach i przez smoczki z systemem antykolkowym – jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym.