MaluchCo stosować na zaparcia u dzieci?

Co stosować na zaparcia u dzieci?

Problemy z wypróżnianiem u dzieci, zwłaszcza u niemowląt, zdarzają się dość często. Nie wszystkie problemy są zaparciami, jednak i one się zdarzają. Warto więc wiedzieć jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić.

Jak rozpoznać zaparcie?

Z zaparciem mamy do czynienia wtedy, gdy stolec jest suchy i twardy, malec ma bardzo duży problem z wydaleniem go, bardzo często jest to bolesne. Ponadto stolec kształtem przypomina kuleczki lub wałeczki. Może zdarzyć się, że będzie on zawierał śluz lub nitki krwi. Trudno jest ustalić przyczynę dolegliwości, jednak postawienie prawidłowej diagnozy może znacznie przyspieszyć leczenie. Niestety samo opróżnienie jelit nie rozwiązuje problemu.

Jak przebiega leczenie?

Zatwardzenie u niemowląt, zwłaszcza powtarzające się i uporczywe, powinno być skonsultowane z lekarzem. W początkowej fazie leczenia doktor może zalecić lewatywę, czopki lub nieinwazyjne środki doustne takie jak olej parafinowy, laktuloza, elektrolity. Są to sposoby na leczenie zaparć u noworodków, jednak aby pozbyć się problemu, konieczne jest zdiagnozowanie przyczyny ich powstawania.

Skąd biorą się zaparcia u niemowlaka?

Jednym z najczęstszych powodów zatrzymania stolca u małych dzieci jest niechęć do nocnika. Dzieci między 9 a 30 miesiącem życia, które są bardzo intensywnie nakłaniane do korzystania z nocnika, mogą nie czuć się w pełni do tego przygotowane. Często jest tak, że maluch, czując potrzebę wypróżnienia, napina się, kręci w kółko, jednak po posadzeniu na nocniku nie jest w stanie zrobić kupy. Przeszkodą jest podświadoma niechęć do nocnika, strach przed nim, które powodują ściśnięcie zwieracza. Błędem rodziców jest zawstydzanie, a czasem dyscyplinowanie malucha, który jeszcze bardziej zniechęca się do nocnika. Bardzo często chwilę potem, po założeniu pampersa, dziecko wypróżnia się. Jeśli rodzice mają do czynienia z czymś takim, to warto zrezygnować z usilnych prób sadzania na nocnik i wrócić do pieluchy. Warto wtedy przez minimum miesiąc nie wracać do nocnika. Gdy zaparcia zaczną mijać, można wrócić do prób delikatnej i spokojnej nauki.

Brak odpowiedniej ilości wody w diecie powodem zaparć u niemowląt

Choroba, przegrzanie czy zwyczajny ruch, który towarzyszy dziecku, sprawia, że w jego organizmie ubywa wody. Podobnie jest także z maluchem, któremu rodzice nie dostarczają odpowiedniej ilości wody. Nie musi być chory, by poczuć brak odpowiedniego nawodnienia. To właśnie odwodnienie może prowadzić do skutku ubocznego, jakim jest zaparcie. Dlatego pamiętajmy o tym, by dziecko wypijało odpowiednią ilość wody w ciągu doby. Zwłaszcza jeśli jest po chorobie. Osłabionemu dziecku można podawać nawet płyn z glukozą. Troszkę starszym niemowlętom warto także włączyć do diety herbatki ziołowe, które regulują pracę jelit i sprawiają, że zaparcia pojawiają się rzadziej lub wcale.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x