MaluchBezpieczne spanie z dzieckiem

Bezpieczne spanie z dzieckiem

Wielu rodziców decyduje się na spanie ze swoją pociechą. Niektórzy robią to z obawy o bezpieczeństwo malca, inni chcą mieć go przy sobie, a czasami po prostu po to, by nie chodzić po dziecko na każde karmienie. Zanim jednak zdecydujecie się na położenie maluszka do swojego łóżka powinniście sprawdzić czy spełniacie wszystkie zalecenia dotyczące bezpieczeństwa.

1. Wygodne miejsce dla maluszka

Jeśli chcecie zaprosić swoją pociechę do łóżka musicie pamiętać o tym, aby miało ono sporo miejsca dla siebie. Dziecko powinno mieć także swoje przykrycie, aby było mu ciepło. Wokół szkraba nie mogą znajdować się kołdry lub poduszki, które mogłyby być dla niego zagrożeniem.

2. Bezpieczne karmienie

Wiele mam bierze do łóżka swoje pociechy przede wszystkim ze względu na prostsze karmienie. Kiedy malec się przebudzi można szybko podać mu pierś, co skraca czas marudzenia i nie wymaga wstawania. Jeśli właśnie karmienie jest głównym powodem, dla którego śpisz z dzieckiem pamiętaj, że nie możesz spać podczas podawania dziecku pokarmu, ponieważ po jedzeniu malucha trzeba podnieść, aby mu się odbiło.

3. Czyste powietrze

Małe dzieci potrzebują czystego powietrza do oddychania. Dlatego też nie powinny być brane do łóżka przez palących rodziców. Chociaż mama czy tata palą poza domem, to podczas snu wydychane z ich płuc powietrze zawiera niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne. Śpiący malec nie ma jak się przed nimi bronić i wdycha je, co z pewnością nie służy jego zdrowiu.

4. Substancje zaburzające świadomość

Bezpieczeństwo dziecka w dużej mierze zależy od podświadomego zachowania się rodziców. Podczas snu nie mogą oni wykonywać gwałtownych ruchów, muszą reagować na ruchy oraz odgłosy wydawane przez malca itp. Aby spełniać te wszystkie warunki rodzice nie mogą kłaść się z dzieckiem do łóżka pod wpływem jakichkolwiek środków działających na świadomość. Wśród zabronionych substancji można wyliczyć: alkohol, narkotyki, dopalacze, środki nasenne oraz leki wpływające na świadomość np. środki psychotropowe, leki stosowane m.in. w chorobach układu nerwowego lub schorzeniach psychiatrycznych.

5. Wielkość łóżka

Łóżko, w którym będziecie spali z dzieckiem musi być duże. Rodzice powinni pamiętać, że miejsca musi starczyć nie tylko dla nich, ale też dla dziecka, które często zajmuje największą część łóżka. Jeśli wasze łóżko nie jest zbyt duże lepiej nie bierzcie malca do siebie.

6. Wszystko dla niemowlęcia

Jeśli decydujecie się na spanie z dzieckiem powinniście zadbać również o to, aby wszystko wokoło było dostosowane do jego potrzeb. Bardzo ważne jest, aby materac, na którym będziecie spali był twardy, a pościel wyprana w delikatnym proszku przeznaczonym do prania odzieży dziecięcej.

Spanie z dzieckiem to dla jednych rodziców wygodne rozwiązanie, dla innych przyjemność. Jednakże zanim weźmiecie malca do siebie dobrze się do tego przygotujcie. Musicie być świadomi, że nawet drobne niedopatrzenia mogą być dla niego niebezpieczne.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x