4 sprawy, o których warto pamiętać pielęgnując skórę noworodka

0
136

Nowy członek rodziny i opieka nad nim to często wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Ważny jest nie tylko jego rozwój, ale również pielęgnacja, zwłaszcza skóry. Do 2-3 roku życia ta jest szczególnie wrażliwa. O czym pamiętać, pielęgnując skórę noworodka?

Skóra jest szczególnie wrażliwa na promienie słoneczne

Sezon wakacyjny w pełni. Słońce świeci mocno i intensywnie i z pewnością pamiętamy o ochronie, używając kremu z filtrem. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na skórę noworodka, gdyż ta jeszcze słabo produkuje barwnik, przez co jest jaśniejsza, co za tym idzie bardziej podatna na oparzenia słoneczne. Wychodząc na słońce należy smarować skórę dziecko kremem z filtrem przeznaczonym do tego typu skóry. Kremy dla dorosłych mogą uczulić wrażliwą skórę.

Skóra noworodka posiada również znacznie mniej gruczołów potowych, niż u dorosłego, przy wysokich temperaturach łatwiej więc o przegrzanie.

Do pielęgnacji używaj specjalnych kosmetyków

Na co dzień skóra noworodka nie potrzebuje wiele. Płyn do kąpieli w zupełności wystarczy, aby umyć włoski, jak i całą skórę. Jest tylko jeden warunek – należy do tego celu wykorzystywać kosmetyki do skóry wrażliwej. Istnieją specjalne serie dla noworodków, np. marki Emolium.

Kąp dziecko nie częściej niż 3-4 razy w tygodniu

Skóra noworodka na co dzień nie jest narażona na zabrudzenia, dlatego nie ma potrzeby, aby kąpać dziecko codziennie. Tak częsty kontakt z wodą sprawia, że skóra nadmiernie się wysusza, łatwiej więc o jej podrażnienie – otarcia i zaczerwienienia. Do kąpieli używaj wspomnianych wcześniej kosmetyków, najlepiej zawierających emolienty, gdyż te korzystnie na nią wpływają. Zadbaj o odpowiednią temperaturę wody i opiekę dziecka, aby oswoiło się z wodą i w przyszłości chętnie zażywało kąpieli.

W dni, w które dziecko nie będzie kąpane, używaj nawilżających chusteczek, zwracając szczególną uwagę na pielęgnację „strefy pieluszkowej”. Aby zapobiegać odparzeniom, możesz używać kremu ochronnego na odparzenia oraz zasypki.

Zadbaj o odpowiednie ubranie

Ważna jest nie tylko bezpośrednia pielęgnacja skóry dziecka, ale również ta pośrednia. Dlatego zwracaj uwagę na to, w co ubierasz niemowlę. Metalowe zatrzaski przy body mogą wywołać uczulenie albo ocierając się, podrażniać skórę. Wskazane jest tym samym używanie ubranek bawełnianych – lekkich i przewiewnych, które z jednej strony zapobiegną przegrzaniu, z drugiej wychłodzeniu skóry.

Skóra nowonarodzonego dziecka wymaga szczególnej uwagi, jednak jej odpowiednia pielęgnacja zwiększy komfort maluszka, zniweluje też ryzyko pojawienia się zaczerwienienia, czy podrażnień skóry.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments