Kot w domu

0
831
kot

Często można usłyszeć, że dzieci lepiej wychowują się w towarzystwie zwierząt. Zazwyczaj myślimy wówczas o psim przyjacielu, warto jednak pamiętać, że również kot może być najlepszym towarzyszem dziecka.

 

Kiedy warto postawić na kota?

Koty to indywidualiści. Zazwyczaj nie są tak przyjaźnie nastawione do ludzi jak psy, aczkolwiek nie jest to regułą. W większości wypadków są trudniejszymi współlokatorami, ale nie wymagają wyprowadzania ich na spacery. Jeśli w Twoim domu może być problem z wyprowadzaniem psa, wówczas kot to interesująca alternatywa. Warto też wspomnieć, że posiadanie kota ma także bardzo praktyczną stronę – odstrasza myszy. Wystarczy sama obecność i zapach kota, by te szkodniki unikały naszych domów. Dlatego warto pomyśleć o kocie zwłaszcza mieszkając na wsi.

 

Opieka nad kotem

Koty nie wymagają codziennych spacerów, jak to jest w przypadku psów, nie oznacza to jednak, że nie trzeba o nie dbać. Jest kilka czynności, które należy sumiennie wykonywać, aby kot dobrze się czuł w naszym domu. Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednią karmę dla pupila rodziny. Jeśli do domu przyniesiesz małego kotka, wybieraj dla niego pokarm oznaczony symbolem Junior. Jest ona bogatszy w tłuszcz i białko oraz w mikroelementy wapń i fosfor. Dla kotów po 7. roku życia wybieraj karmę Senior. Przyprowadzając kota do domu musisz też pamiętać o zakupienie odpowiednich sprzętów dla niego. Niezbędna będzie kuweta, żwirek, drapak oraz miseczki do karmy oraz wody. Z czasem przydadzą się również zabawki, które kot będzie mógł gryźć, drapać i gonić.

 

Kociak i dziecko

Mały kot w domu to spore wyzwanie dla wszystkich domowników. Zarówno zwierzak jak i opiekunowie muszą się do siebie przyzwyczaić. Jeśli Twoje dziecko jest jeszcze małe musisz nauczyć je jak obchodzić się z kotkiem. Malec musi wiedzieć, jak bawić się z kociakiem, jak się nim opiekować oraz czego absolutnie nie wolno robić. Dzieci i małe koty doskonale się dogadują, ale zarówno jedni jak i drudzy muszą przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim dzieciom nie wolno męczyć zwierzaka, ciągnąć go za ogon, przeszkadzać podczas jedzenia czy rzucać nim. Z drugiej strony, kot musi wiedzieć, że nie można wskakiwać do łóżeczka czy drapać malca. Musisz przygotować się na to, że nauka przyjaźni miedzy dzieckiem a kotem nie będzie łatwa, ale są duże szanse na powodzenie.

 

Przyjaźń między kotem a domownikami może być trudna, ale z pewnością przynosi wiele satysfakcji. Zwierzak uczy dziecko odpowiedzialności, empatii i otwartości na innych. Często jest również antidotum na samotność, zwłaszcza, gdy malec jest jedynakiem.

 

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wspaniały team Co w sierści piszczy 🙂 

 

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments