Cukier to składnik diety, który warto maksymalnie ograniczać. Niestety nawet osoby, które bardzo dbają o swoją dietę, kupują produkty, które są pełne cukru lub jego zamienników. Zobacz, gdzie spotkasz cukier, którego się nie spodziewasz.
1. Keczup, dressingi i gotowe sosy
Na pytanie z czego zrobiony jest keczup, większość z nas odpowie, że z pomidorów i przypraw. Taka odpowiedź jest w dużej mierze prawdziwa, ale w wyrażeniu „przyprawy” mieści się wiele różnych substancji – w tym również cukier. W przypadku keczupu kupowanego w sklepie na łyżkę stołową produktu przypada pół łyżeczki cukru. Także sosy sałatkowe, dressingi czy gotowe sosy do makaronów są pełne cukru. Często nie zauważamy go dlatego, że na etykiecie występuje nie jako cukier, ale pod postacią syropu fruktozowo-glukozowego.
2. Soki owocowe i napoje
Pijesz gorzką herbatę i kawę, a dziecku dajesz do picia wodę, aby ograniczyć ilość przyjmowanego cukru? Jednak kilka razy dziennie sięgacie po soki i napoje owocowe, aby dostarczać organizmowi witaminy, i tu pojawia się kolejna zasadzka dietetyczna. Musisz wiedzieć, że soki, napoje, a zwłaszcza napoje gazowane mają duże ilości cukru.
3. Płatki śniadaniowe i Muesli
Płatki śniadaniowe oraz Muesli uważane są za zdrowe dania śniadaniowe. Niestety w tych, które kupowane są w sklepach kryje się spora dawka substancji słodzących, w tym również cukru. Jeśli chcesz zjeść zdrowe i pożywne danie lepiej samodzielnie przygotuj Muesli z płatków owsianych i wybranych przez siebie dodatków.
4. Razowe pieczywo i bułeczki
Ty i Twoja rodzina jecie ciemne pieczywo zgodnie z zaleceniami dietetyków i macie nadzieję, że to dobrze? Jak się okazuje możesz być w błędzie. Całkiem spora ilość ciemnego pieczywa dostępnego na rynku nie jest pieczywem razowym. Wiele bochenków chleba czy bułek ma ciemny kolor, ale jest to spowodowane nie dużą ilością mąki razowej, ale dodaniem do ciasta karmelu – ciemnego barwnika. Jest to rodzaj cukru, który dodaje kalorii pieczywu.
Jeśli w Twoim domu staracie się jeść zdrowo, zwróć uwagę na ilość cukru ukrytą nawet w bardzo „niesłodkich” produktach takich jak keczup czy pieczywo razowe.