Kreatywne zabawki kartonowe

0
116

Pogoda tej zimy wybitnie nas nie rozpieszcza, a iście jesienna, deszczowa, wietrzna i zimna aura potrafi zagonić do domu nawet największych entuzjastów spacerów na świeżym powietrzu. Bo gdy zimą nie ma śniegu, sanki mokną na deszczu, a skakanie po kałużach przejadło się już nawet najmłodszym dzieciom, to rodzice muszą sprostać nie lada wyzwaniu i wymyślać coraz to nowsze gry i zabawy. Dobrze by było, by takie zabawy były nie tylko wesołe i kolorowe, ale też pomagały odkrywać świat i rozwijać zdolności poznawcze maluchów. Świetnie by było, gdyby wciągnęły pociechy na dłużej niż kwadrans i były dostosowane do dzieci w różnym wieku. Doskonale nadają się do tego tekturowe konstrukcje, które można złożyć i pokolorować wspólnie z całą rodziną.
Wiele kartonowych modeli można kilkakrotnie składać i rozkładać, by w przerwach między zabawami nie zajmowały dużo  miejsca. Na rynku dostępny jest szeroki wybór wzorów i rozmiarów takich zabawek. Mogą to być pojazdy, zwierzęta albo budowle. Już samo składanie modelu jest dla dzieci niezwykle ekscytujące. To świetna zabawa dla całej rodziny, bo  pomoc starszego rodzeństwa lub rodziców będzie potrzebna do prawidłowego złożenia konstrukcji. Gdy już nasz model zostanie ukończony czas przystąpić do jego dekorowania. Na opakowaniu naszego modelu znajdziemy informację jakich metod możemy użyć, zazwyczaj jednak tekturowe wzory można kolorować na dowolny sposób, a więc zarówno kredkami, flamastrami jak i farbami. Daje to dzieciom olbrzymie pole do popisu. Zwłaszcza większe modele pozwalają godzić twórcze wizje kilku artystów, gdyż każde  nich może dekorować własny fragment, zatem ryzyko sporów jest zminimalizowane. Naturalnie nadzór pomoc opiekunów jest konieczny, jednak starsze dzieci z pewnością podołają temu zadaniu samodzielnie.

Co najważniejsze, dobra zabawa nie kończy się na składaniu i kolorowaniu modelu. Prawdziwa zabawa zaczyna się dopiero gdy wyschnie farba. Modele pojazdów mogą wyruszyć w podróż, wziąć udział w wyścigu lub odkrywaniu nieznanych zakątków. Tekturowe zwierzaki mogą brać udział w pokazie, zostać towarzyszem ciekawej przygody lub być oddane pod opiekę dziecka, które będzie je karmić, poić i pielęgnować. Najwięcej możliwości stwarzają modele uniwersalne i nieco większe. Na przykład tekturowy domek już po przygotowaniu może zamienić się w piękny pałac księżniczki, wyprawienie przyjęcia dla lalek będzie cudowną przygodą. Ten sam domek może się przeistoczyć w rycerską twierdzę. Doskonałą propozycją zabawy będzie też urządzenie w nim sklepu, zaś dla małych miłośników medycyny może posłużyć jako klinika dla pluszaków. To, czy urządzimy w nim piracką kryjówkę,  lub chatkę wróżek zależy tylko naszej od inwencji i fantazji. Domek może się bowiem zmienić w każde ciekawe miejsce, gotowe do zabawy. Dzieci same chętnie zmieniają jego przeznaczenie. Po skończonej zabawie wiele modeli można ostrożnie złożyć i za jakiś czas wykorzystać ponownie. Bardzo ułatwia to ich przechowywanie.