Latem znacznie zmniejsza się ilość przeziębień, angin czy gryp, ale w zamian pojawiają się dolegliwości związane z wakacjami. Częściej w gabinetach lekarskich pojawiają się pacjenci skarżący się na grzybicę stóp, zapalenie spojówek, zapalenie pęcherza, poparzenia słoneczne czy dolegliwości wynikające z ukąszeń owadów. Większości z nich można skutecznie zapobiegać. Zobacz jak chronić siebie i najbliższych przed letnimi schorzeniami.
Stop grzybicy
Grzyby lubią wilgoć i ciepło. Lato to idealny czas na zarażenie się nimi. Jeśli chcesz tego uniknąć pamiętaj o tym, aby korzystać z obuwia kąpielowego, kiedy idziesz na basen, wchodzisz pod prysznic publiczny lub idziesz do łazienki w miejscu, gdzie nocujesz podczas wakacyjnych podróży. Klapki ochronią Twoje stopy przed komórkami grzybni, które mogą znajdować się na wilgotnych powierzchniach.
Oparzenia słoneczne
Oparzenia słoneczne to bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Silnie zaczerwieniona skóra to tylko początek problemów jakie mogą się pojawić. Kolejne to ból, pieczenie oraz łuszczący się naskórek. Dodatkowo mogą pojawić się problemy skórne, które można zdiagnozować dopiero po dłuższym czasie. Aby uchronić skórę przed nadmiernym nasłonecznieniem należy pamiętać o podstawowych zasadach opalania. Przede wszystkim nie można wystawiać skóry bezpośrednio na słońce. Po wtóre trzeba smarować się kosmetykami z wysokim filtrem UV. Należy również pamiętać, że największe nasłonecznienie występuje między godziną 10.00 a16.00 i w tych godzinach najlepiej nie wychodzić z domu. Warto też zakładać przewiewną, jasną odzież z naturalnych włókien, która pozwoli skórze swobodnie oddychać, a zarazem będzie ją chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
Ukąszenia owadów
Wśród wakacyjnych problemów zdrowotnych pojawia się również wiele dolegliwości związanych z ukąszeniami owadów. W okresie letnim znacznie zwiększa się liczba osób, które miały kontakt z kleszczami. Ugryzienie przez te pajęczaki powoduje rumień oraz dolegliwości bólowe. Ponadto przenoszą one choroby bardzo groźne dla człowieka np. boreliozę. Warto pamiętać, że ukąszenia wielu owadów np. os, pszczół czy mrówek prowadzą do ostrych reakcji alergicznych, które mogą być groźne dla naszego życia. Aby ograniczyć ryzyko ukąszeń należy stosować środki odstraszające, a podczas spacerów w parkach, lasach oraz innych miejscach, gdzie mogą występować, zakładać odzież z długimi nogawkami i rękawami oraz skarpety i zabudowane, wysokie obuwie.
Zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek jest wywoływane przez bakterie, które dostają się do oczu. Szczególnie narażone są na nie dzieci, które podczas zabawy trą oczy brudnymi rączkami oraz osoby kąpiące się w ogólnodostępnych basenach czy na kąpieliskach. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia musisz przypilnować, by dziecko bawiące się na podwórku nie przecierało rączkami oczu. Warto też pomyśleć o tym, by podczas kąpieli w basenie czy w otwartym akwenie wodnym założyć okulary do pływania. Zmniejszy to narażenie oczu na bakterie i związki chemiczne znajdujące się w wodzie.