Jedzenie ekologiczne – za co płacimy tak dużo?

0
389
jedzenie ekologiczne

Żywność ekologiczna staje się coraz bardziej popularna. Jest to związane przede wszystkim ze wzrastającą świadomością dotyczącą zdrowego odżywiania się. Po warzywa, owoce czy mięso z ekologicznych upraw i hodowli sięgają przede wszystkim młodzi ludzie oraz rodzice kupujący te produkty z myślą o swoich dzieciach. Niestety za znaczkiem ”Eko” na opakowaniu idzie też dużo wyższa cena. Dlaczego tak jest?

 

Mięso z ekologicznych hodowli

W hodowlach certyfikowanych zwierzęta karmione są naturalnymi paszami i mają dostęp do większych wybiegów. Dlatego też wartość odżywcza mięsa znacząco różni się od mięsa zwierząt hodowanych na fermach. Lepsze, naturalne i różnorodne pasze podawane zwierzętom sprawiają, że mięso jest mniej wodniste oraz zawiera mniej tłuszczu.

 

Sery, mleko i mięsa

Zarówno nabiał jak i mięso pochodzące od zwierząt z ekologicznych hodowli zawierają o wiele więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witamin niż te same produkty pochodzące od zwierząt z chowu konwencjonalnego. Wynika to w głównej mierze z lepszych pasz podawanych zwierzętom w hodowlach ekologicznych.

 

Warzywa i owoce

Warzywa i owoce pochodzące z upraw ekologicznych charakteryzują się mniej atrakcyjnym wyglądem, co często sprawia, że odwracamy od nich oczy. Warto jednak przystanąć, powąchać je i spróbować. Bardzo szybko można się przekonać, że choć mniej urodziwe to smakiem i zapachem przewyższają inne dostępne w sklepach warzywa i owoce. To jednak nie koniec ich zalet. Jak wynika z badań owoce i warzywa uprawiane ekologicznie mają w sobie nawet o55 procent więcej witaminy C oraz innych przeciwutleniaczy.

 

Jak można zauważyć, produkty żywnościowe z ekologicznych hodowali i upraw posiadają wiele zalet. Zawierają więcej witamin i substancji odżywczych niezbędnych do codziennego funkcjonowania organizmu. Niestety ekologiczne produkty mają też swoje wady. Wśród nich są mniej atrakcyjny wygląd ale również krótszy okres trwałości. Brak substancji konserwujących sprawia, że szybko się psują. Kolejną wadą jest bardzo wysoka cena w porównaniu z produktami pochodzącymi z konwencjonalnych upraw i hodowli. Niezależnie od zalet i wad tych artykułów o ich zakupie powinni decydować sami konsumenci.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments