Łódź: LUTY 2014 w SE-MA-FOR MUZEUM ANIMACJI

0
102

Zapraszamy w lutym na warsztaty do Se-ma-for Muzeum Animacji.

Tematyka i terminy warsztatów:


14.02.2013 – „Sorry, romantycznie nie będzie” –pokaz zwycięskich filmów festiwalu ŻubrOFFka  2013 (dla dorosłych) – WSTĘP WOLNY

21.02.2013 – „Ortografia na bajkowo” – tematyczne dyktando z okazji Światowego Dnia Języka Ojczystego (dla dzieci z klas I-III oraz IV – VI) – WSTĘP WOLNY

Luty 2014 – Filmowo – muzyczne zabawy – czyli warsztaty w Se-ma-for Muzeum Animacji  (dla dzieci 3-6, 4-7 oraz 6-12)

 


Sorry, romantycznie nie będzie! – pokaz zwycięskich filmów festiwalu ŻubrOFFka  2013

14.02.2014, 18:00 i 19:30

WSTĘP WOLNY

 

Dla tych, którzy łakną artystyczno – intelektualnych wrażeń przed „romantyczną kolacją” w dniu Świętego Walentego, kino Se-ma-for przygotowało prawdziwą, OFF-ową ucztę.

Do Łodzi przyjedzie najświeższy zestaw zwycięskich krótkich metraży białostockiego międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych ŻubrOFFka. Festiwal ten postrzegany jest jako miejsce spotkań „smakoszy” sztuki filmowej. Przez 6 lat mocno ewoluował – z małej kameralnej imprezy aż do największej w północno-wschodniej Polsce imprezy filmowej.

Projekcje w Kinie Se-ma-for obejmą sześć zwycięskich filmów w najważniejszych kategoriach festiwalowych – Grand Prix, konkursach OKNO NA WSCHÓD oraz CAŁY TEN ŚWIAT, prezentujących twórczość spoza kraju oraz AMATORZY i STUDENCI – wnikających w polskie środowisko filmowe. Pojawią się ciekawe pozycje z Bułgarii, Macedonii i Norwegii, Wielkiej Brytanii i Polski. Ze względu na oczywisty sentyment do filmu animowanego w Se-ma-forze do setu dodano nagrodzoną za najlepszą muzykę animację „TOTO” Zbigniewa Czapli, uznanego polskiego twórcy młodego pokolenia. Twórczość Czapli prezentowana była również podczas dwóch poprzednich edycji Se-ma-for Film Festivalu, gdzie nie przeszła niezauważona.

Wyselekcjonowane do pokazu filmy cieszą nie tylko oko – to najczęściej zabawne lub poruszające fabuły, wyróżniające się narracją i błyskotliwością treści. „Za uwodzącą zwrotami akcji historię i niebanalne ukazanie relacji międzyludzkich”, „Za kreatywność, poruszającą i dobrze opowiedzianą historię, balansującą na granicy światła i mroku”, „Film spełniony na wszystkich poziomach; począwszy od scenariusza, poprzez obsadę, zdjęcia, montaż, a kończąc na efektownym finale” – to tylko niektóre uzasadnienia przyznanych przez jury nagród.

Pokaz został podzielony na dwa sety – o 18:00 i 19:30. Rozpocznie go nagrodzony w konkursie OKNO NA WSCHÓD Bułgarski „Skok” Mihaila Boevski, a zakończy najjaśniejszy punkt całego zestawu – brytyjski zdobywca Grand Prix całego festiwalu „The Mass of Men”Gabriela Gaucheta. Pokazy potrwają do 20:30, wstęp jest bezpłatny.

SET1

 1. SKOK / JUMP, reż. Petar Valchanov, Kristina Grozeva, Bułgaria, 2012, 30’
  zdjęcia: Mihail Boevski – I Nagroda w Konkursie Międzynarodowym OKNO NA WSCHÓD

Stary kawaler otrzymuje od bogatego kuzyna propozycję opieki nad luksusowym penthousem. Dla biednego krewnego, ciągle mieszkającego z matką i dziadkiem, to doskonała okazja, aby mieć trochę ciszy i spokoju w luksusie i bogactwie. Ale już następnego dnia w apartamencie zjawia się pani inspektor zajmująca się odczytem wodomierzy.

 1. FRANEK, reż. Bartek Tryzna, 2013, 6’10”
  zdjęcia: Bartek Tryzna – I Nagroda w Konkursie Polskim AMATORZY

Bohaterem filmu jest ośmioletni Franek. Pewnego dnia babcia mówi mu coś, co na zawsze zmieni jego życie…

 1. TOTO, reż. Zbigniew Czapla, 2013, 12’, animacja
  zdjęcia: Zbigniew Czapla – Najlepsza Muzyka

Pełna napięcia i grozy historia małego chłopca, podstępnie uwiedzionego przez cynicznego kolekcjonera kluczy. Uniwersalna opowieść o naiwności i bezpowrotnie utraconych, dziecięcych marzeniach.

http://www.youtube.com/watch?v=OeizeU2LzzU

 1. NA STRAŻY GÓRY / TO GUARD A MOUNTAIN, reż. Izer Aliu, Norwegia/Macedonia, 2012, 25’ – Najlepsze Zdjęcia (500 euro)
  zdjęcia: John – Erling Holmenes Fredriksen

Jedynym pragnieniem 12-letniego Isy jest, by ojciec postrzegał go jako mężczyznę – a mężczyźni nie płaczą. Gdy Isa gubi jedną z owiec, on i jego młodszy brat Hamid muszą być posłuszni ojcu i ją odnaleźć. Na szczycie góry Hamid zostaje ciężko ranny i Isa ma dylemat: czy powinien być mężczyzną i wykonać polecenie ojca, czy też jak najszybciej sprowadzić młodszego brata z góry?

SET2

 1. Skóra i kości / SAC DE NOEUDS, reż. Eve Duchemin, Belgia, 2012, 25’
  zdjęcia: Colin Leveque – I Nagroda w Konkursie Międzynarodowym CAŁY TEN ŚWIAT

Bruksela. Tramwaj jedzie przez miasto. Trzej młodzieńcy bawią się głośno z pasażerami. Jeden z nich przyciąga wzrok Anny. Wymieniają uśmiechy, ocierają się o siebie. Krótka jazda tramwajem, ukradkowe spotkanie… i wszystko zaczyna się gmatwać.

 1. ARENA, reż. Martin Rath, 2013, 23′
  zdjęcia: Bartosz Świniarski I Nagroda w Konkursie Polskim STUDENCI

Młody autostopowicz zostaje przygarnięty przez Bieszczadników. Zafascynowany ich charyzmą oraz dzikością miejsca, postanawia poddać się próbie i w ten sposób ukonstytuować swoją obecność w górach.

 1. THE MASS OF MEN, reż. Gabriel Gauchet, UK, 2012, 17’
  zdjęcia: Nick Cooke – Grand Prix Festiwalu

Richard, bezrobotny 55-latek, spóźnia się 3 minuty na spotkanie w urzędzie pracy. Urzędniczka, dławiona ograniczeniami systemu, w którym działa, nie ma innego wyboru, niż ukarać go za opieszałość. Richard podejmuje rozpaczliwe kroki, by uniknąć dalszego pogrążania się w nędzy.

Ortografia na bajkowo – dyktando z okazji Światowego Dnia Języka Ojczystego

21.02.2014, godz. 12.00 -15.30
WSTĘP WOLNYJak co roku, w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego  Se-ma-for Muzeum Animacji zaprasza dzieci ze szkół podstawowych na prawdziwy test z ortografii filmu animowanego – czyli bajkowe dyktando. Ponieważ na rok 2014 przypada stulecie urodzin Tove Jansson, autorki książki o Muminkach, to właśnie te zabawne stwory będą głównymi bohaterami ortograficznych zmagań.

Warto wspomnieć, że to właśnie w łódzkim studiu Se-ma-for w latach 1977 – 1982 powstał najbliższy pierwowzorowi literackiemu serial „Opowiadania Muminków”, który zyskał uznanie samej autorki. Podczas zaplanowanego przed i po dyktandzie zwiedzania Se-ma-for Muzeum Animacji dzieci będą mogły dowiedzieć się, jak też tworzono tą niezwykłą produkcję za pomocą tajemniczego urządzenia zwanego wieloplanem.

Konkurs – dyktando odbędzie się w dwóch grupach wiekowych II-III (15 os.) i IV-VI (15 os.) . Teksty przeczytane zostaną przez znawców tematu – pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź – Polesie.

Harmonogram dnia:
12.00- 12.45 – dyktando dla dwóch grup wiekowych
13.00 – 13.45 – projekcje filmowe starsza grupa/ zwiedzanie wystawy młodsza grupa
14.00- 14.45 – projekcje filmowe młodsza grupa/ zwiedzanie wystawy starsza grupa
15.00 – 15.30 –  rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród

Chętni – zarówno szkoły, jak i goście indywidualni proszeni są o zgłoszenia na adres mailowy: d.pusta@se-ma-for.com

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 lutego do godz. 14.00
W zgłoszeniu należy podać:

Imię i nazwisko dziecka, wiek (grupa uczestnictwa)

Imię i nazwisko opiekuna, kontakt (telefon i adres e-mail)

Regulamin już wkrótce na stronie www.muzeum.se-ma-for.com

Warsztaty w Se-ma-for Muzeum Animacji – luty 2014

8.02.2014, 12:00 – Muzyczne zabawy z Parauszkiem – W rytm muzyki z serialu „Parauszek i przyjaciele” uczestnicy spędzą czas w muzeum. Będzie to idealna okazja do nauki piosenki z serialu i wielu rodzinnych zabaw – 3-6 lat, 12 zł / dziecko, 5 zł opiekun, 1,5h, prowadzenie Aleksandra Marciniak

9.02.2014, 12:00 – Animowane wycinanki – Pobaw się wycinanką i zrób film animowany. Niczym bajkowy Pacyk stwórz własny, kolorowy świat – 6-12 lat, 17 zł / dziecko, 5 zł opiekun, 2h, prowadzenie Justyna Radziej

15.02.2014, 12:00 – Zabawy z Misiem Uszatkiem – Podczas zajęć wykonywać będziemy zadania przygotowane dla dzieci i ich pluszowych przyjaciół, dlatego każdy uczestnik powinien przyprowadzić swojego ulubionego misia (lub inną maskotkę). Nauczymy się również misiowych tańców i piosenek, a także zabaw, które lubią misie na całym świecie – 3-6 lat, 12 zł / dziecko, 5 zł opiekun, 1,5h, prowadzenie Aleksandra Marciniak

16.02.2015, 12:00 – Mój własny Zajączek Parauszek – Uczestnicy na zajęciach dowiedzą się, jak wykonać masę solną, a z niej figurki zajączków – 3-6 lat, 12 zł / dziecko, 5 zł opiekun, 1,5h, prowadzenie Karina Madej

22.02.2014, 12:00 – Tor saneczkowy – Na zajęciach dzieci stworzą postacie z plasteliny, sanki, zimową scenografię, po czym wprawią swoich bohaterów w ruch za pomocą animacji poklatkowej – 6-12 lat, 17 zł / dziecko, 5 zł opiekun, 2h, prowadzenie Justyna Radziej

23.02.2014, 12:00 – Pingwiny z plasteliny – Na warsztatach mali uczestnicy stworzą plastelinowe lalki pingwinów – 4-7 lat, 12 zł / dziecko, 5 zł opiekun, 1,5h, prowadzenie Karina Madej

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments