Łódź: Uroczysta premiera spektaklu: Niewielki, niemały król

0
116

Juz w najblizszą sobotę – 26 maja 2012 r., o godz. 19:00 odbędzie się premiera spektaklu dla  dzieci przedszkolnych i szkolnych klas I-IV, pt.: „Niewielki, niemały król”.

„NIEWIELKI, NIEMAŁY KRÓL”
(„Król Maciuś I”)

Reżyseria: Bogdan Nauka
Scenariusz: Joanna Kulmowa
Scenografia: Paweł Hubiczka
Muzyka: Paweł Helebrant

„Król Maciuś I” uważany jest za jedną z najznakomitszych polskich powieści dla dzieci. Gdy do książki powraca się po latach – gdy dzieciństwo jest już tylko wyidealizowanym wspomnieniem – trudno nie oprzeć się wrażeniu, że to nie tylko baśniowa opowieść o królu-dziecku zbyt naiwnym, zbyt młodym by władać państwem nie pogrążając go w chaosie upadku.
Czy współcześnie, w dobie kiedy, co druga reklama nawołuje do spełniania nie tylko potrzeb, ale również marzeń i zachcianek dziecka, możemy przyjąć, że najmłodsi są pełnoprawnym podmiotem życia społecznego? Czy poglądy „Starego Doktora” są dzisiaj powszednią normą wychowania i nauczania?
Pewnie niewiele osób wie, że literackim debiutem Korczak był utwór dramatyczny i że twórczość sceniczna nie była mu obca. Jednak przeniesienie „Króla Maciusia I” na scenę to zadanie niezwykle karkołomne. Nie sposób przełożyć wprost na język teatru mieszaniny naiwnego realizmu i baśniowo opowiadanej historii o „małym królu”. Być może „tłumacz” – by efektem takiej pracy była Sztuka – musi być poetą. Tak jak Joanna Kulmowa.
Przedstawienie jest zaadresowane do dzieci przedszkolnych i szkolnych klas I-IV.

Premiera: 26 maja 2012 godzina 19:00.

TEATR LALEK ARLEKIN
90-718 Łódź, ul.1 Maja 2;

tel/fax: +48 42 633 08 94

e-mail: teatr@arlekin.lodz.pl


www: www.arlekin.lodz.pl

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments