Gdy dziecko chce pomagać w obowiązkach domowych, nie zrażajmy się jego nieporadnością. Uczestnicząc w pracach domowych mały człowiek uczy się samodzielności i odpowiedzialności.
Żyjemy w ciągłym pośpiechu, ze zniecierpliwieniem patrzymy jak nasze dziecko pakuje tornister, próbuje sznurować buty…Daj, spakuję, zawiążę mówimy wreszcie. Oczywiście wszystkie czynności przebiegną sprawniej, szybciej, gdy same je wykonamy. Ale co potem? Po kilku latach może okazać się, że nasze kilkunastoletnie dziecko nie wie jak zaparzyć herbatę, przygotować kanapkę. Aby tego uniknąć powinniśmy powierzać dzieciom różne zadania i nie bać się że maluch przy wykonywaniu ich zabrudzi ubranie czy podłogę. Podłogę można zabezpieczyć, dziecko przebrać w gorsze ubranko, i choć zapewne wszystko z taką pomocą będzie trwało nieco dłużej, to dzięki temu mały człowiek ma szansę nauczyć się samodzielności, co na pewno zaprocentuje w dorosłym życiu.
Nauka pomagania poprzez zabawę
Pamiętajmy, aby zachęcać do pomocy i chwalić dziecko za każdą dobrze wykonaną pracę, natomiast unikać stosowania nakazów i surowych poleceń, które mogą zniechęcać do wykonywania określonych czynności. Dobrym sposobem na przyzwyczajenie młodszego dziecka do wykonywania drobnych czynności w domu jest zabawa, np. sprzątając pokój możecie bawić się w ekipę porządkową, podlewając kwiatki, udawajcie ogrodników, a przygotowując kanapki możecie zorganizować konkurs na najładniejszą kanapkę.
Nauka gospodarowania czasem
Gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole, pojawia się nieco więcej zadań, co nie oznacza jednak, że odtąd jedynym obowiązkiem młodego człowieka musi stać się nauka. Dzięki dodatkowym obowiązkom domowym dziecko uczy się gospodarowania czasem i systematyczności. Młody człowiek dzieląc czas na naukę, prace domowe i przyjemności uczy sie tego, jak pogodzić te czynności. Zdobywa umiejętność rozważnego dzielenia czasu, tak by starczyło go zaróno na obowiązki, naukę i przyjemności.
Obowiązki dostosowujmy do wieku dziecka
Obowiązki domowe dostosowujmy do wieku dziecka. Trzylatka możemy zaangażować w pierwsze próby sprzatania pokoju, jak np. układanie zabawek i książeczek na półkach, pomoc mamie w zanoszeniu prania do łazienki, ścieranie kurzu, wyrzucanie do kosza drobnych przedmiotów. Przedszkolaki natomiast zazwyczaj chętnie pomagają w gotowaniu. Dziecko w wieku przedszkolnym możemy poprosić także o pomoc przy ścieleniu łóżka, odniesienie talerzy po zjedzonym posiłku. Uczeń natomiast przy odpowiedniej motywacji (np. zbieranie punktów za pomoc, które będzie mógł wymienić na drobną nagrodę) może już samodzielnie odkurzyć pokój, podlać rośliny, ułożyć naczynia w zmywarce, rozwiesić pranie.