Martin Widmark: Tajemnica szpitala

0
351
Tajemnica szpitala

„Tajemnica szpitala” to dziewiętnasta książka z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, autorstwa Martina Widmarka. Lasse i Maja, mieszkańcy małego szwedzkiego miasteczka Valleby, chodzą do tej samej klasy, przyjaźnią się i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Tym razem dzieci mają do rozwikłania zagadkę tajemniczych kradzieży biżuterii, do których dochodzi w szpitalu. W gronie podejrzanych o dokonanie przestępstw znajdują się: lekarz, sanitariusz i pielęgniarka. Wszyscy trzej pracownicy szpitala mają bowiem powód, który mógłby skłonić ich do postąpienia niezgodnie z prawem. W opowiadaniu występuje również pomagający dzieciom komisarz policji – Randolf Larsson, para narzeczonych Sara i Dino, a także pacjenci izby przyjęć.

Historia kryminalna zaczyna się w momencie, gdy Sara – koleżanka Lassego i Mai łamie nogę na lodowisku. W wyniku wypadku dziewczyna trafia do szpitala, gdzie towarzyszy jej zakochany w niej chłopak oraz dwójka młodych detektywów. Na miejscu, Lasse i Maja spotykają znajomego komisarza, który informuje dzieci o prowadzonym śledztwie mającym na celu schwytanie złodzieja kosztowności. Para młodych detektywów wpada na pomysł jak złapać sprawcę. I jak zwykle – na końcu opowiadania to im się udaje.

Szwedzka seria „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” to udane przeniesienie konwencji kryminału na grunt literatury dziecięcej. Opowiadane tu historie charakteryzują się dość prostą intrygą i narracją prowadzoną w czasie teraźniejszym. Dzięki takiej konstrukcji opowiadań mały czytelnik może równolegle z Lasse i Mają uczestniczyć w zdarzeniach, typować podejrzanego i samodzielnie podejmować próbę rozwikłania tajemnicy, a nawet ma szansę rozwiązać całą intrygę wcześniej niż bohaterowie. Książki są adresowane do dzieci w wieku 7-9 lat, ich dodatkową zaletą są duże litery i czytelne ilustarcje pomagające śledzić fabułę – zachęcają dzieci do samodzielnego czytania i sprawiają, że młodzi czytelnicy z niecierpliwością czekają na kolejne części serii.

Książki z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od kilku lat wybierane są przez szwedzkie Jury Dziecięce książką roku. Nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów.

„TTajemnica szpitalaajemnica szpitala”
 
tekst: Martin Widmark
ilustracje: Helena Willis

tłumaczenie: Barbara Gawryluk

tytuł oryginału: Sjukhusmysteriet
język oryginału: szwedzki
wiek 6+ISBN 978-83-7776-037-6

15 x 21,5 cm

twarda oprawa
92 strony
Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments