Recenzja książki: Mądrzy rodzice, mądre dzieciaki

0
347
Mądrzy rodzice, mądre dzieciaki

Nie przepadam za poradnikami i przyznaję się, że nie przeczytałam ich wiele, dlatego ucieszyłam się gdy po lekturze kilku pierwszych stron książki Jolanty Kucharczyk pt. „Mądrzy rodzice, mądre dzieciaki” okazało się, że publikacja ta nie jest typowym poradnikiem. Autorka książki, matka dwóch dorosłych synów, z wykształcenia i zawodu nauczycielka, na łamach książki dzieli się swymi przemyśleniami dotyczącymi wychowywania dzieci. Swoje refleksje popiera przykładami z własnego życia.

Jolanta Kucharczyk nie udziela gotowych porad, a zamiast tego wspiera rodzica, dodając otuchy – że to co robimy dla naszych dzieci ma bezcenną wartość. Już na samym początku autorka kieruje do czytelnika następujące słowa: Aby skorzystać z tego co napisałam, musisz mieć świadomość tego, że w roli rodzica jesteś niezastąpiony. Nie istnieje osoba czy instytucja, która jest w stanie zająć Twoje miejsce. (…) Nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Nie zrobi tego za Ciebie ani szkoła, ani psycholog, ani Kościół. To ty kształtujesz proces wychowawczy. I tymi słowami od samego początku zdobywa moje zaufanie i wzbudza ciekawość nad dalszą treścią książki. Podczas następnych rozdziałów, towarzyszyło mi narastające uczucie, że nareszcie ktoś mnie (matkę) rozumie, nie krytykuje za popełniane błędy, lecz przypomina, że nikt nie jest doskonały, a błędy popełniamy wszyscy. Po prostu działaj, próbuj ucz się. Nawet jeśli zrobisz mnóstwo błędów, to i tak zawsze jest to lepsze od zaniechania! – pisze autorka (…) – Trzeba być świadomym, dyskretnym obserwatorem i jednocześnie aktywnym uczestnikiem procesu wychowania.

Autorka pisze o tolerancji i skłania do zastanowienia się czy mianując się ludźmi tolerancyjnymi naprawdę nimi jesteśmy, jak reagujemy w sytuacjach gdy nasza tolerancja zostaje wystawiona na próbę? W książce przeczytamy o akceptowaniu wyborów własnych dzieci – Stwarzajmy dziecku okazje do decydowania. Uczy się ono wówczas, że dokonany wybór to jednocześnie rezygnacja z czegoś innego i zawsze ma swoje konsekwencje. Podczas lektury dowiemy się też o ciężkich chwilach, które przeżyła Pani Jolanta, gdy po wypadku starszego syna, ze wszystkich sił walczyła o odzyskanie sprawności przez dziecko. Jako nauczycielka, Jolanta Kucharczyk przytacza też wydarzenia ze swojej pracy z dziećmi w szkole, budząc jednocześnie naszą czujność wobec osób, które mają wpływ na młodego człowieka – Znam nauczycieli, którym nie powierzyłabym swoich dzieci. Znam nauczycieli, którzy nie potrafili się w ciągu wielu lat porozumieć z własną rodziną. Nie dojrzeli do roli opiekuna. Oczywiście są i tacy, którzy własnych dzieci nie mają, a potrafią jak nikt rozpoznać potrzeby uczniów i efektywnie z nimi pracować – pisze autorka, o tym, co od dawna mi jako mamie przyszłego pierwszaka, zaprząta głowę.

Książka „Mądrzy rodzice, mądre dzieciaki” to zbiór wartościowych i nienachalnych wskazówek jak wychować swoje dzieci na wartościowych i szczęśliwych ludzi, a także wciągająca, przepełniona ciepłem historia opisująca fragmenty z życia bardzo mądrej kobiety, wspaniałej matki i nauczycielki.

madrzy rodzice

Mądrzy rodzice mądre dzieciaki

garsć rad niepokornego belfra

Autor: Jolanta Kucharczyk

Wydanie:    pierwsze
Data i miejsce wydania:    Warszawa 2013
Format:    125 x 195 mm
Oprawa:    miękka
Liczba stron:   152

Wydawnictwo:    Varsovia

cena: 24,99 zł

 

Książka pod patronatem medialnym portalu MamaJakTy.pl

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments