Matura na 100%. Jak nauczyć się matematyki

0
233
matura

Myśl o egzaminie maturalnym twojego dziecka spędza ci sen z powiek? Mamy zatem dobrą wiadomość: matematykę można zdać! Wystarczy tylko skorzystać z kilku skutecznych metod nauki, które pomogą mu utrwalić zdobytą wiedzę.

1. Planowanie

Nie da się powtórzyć materiału z trzech lat w jedno popołudnie. Mając to na uwadze, zachęć dziecko do przygotowania rozpiski powtórek na każdy dzień tygodnia, zaopatrzenia się w kolorowe zakreślacze, karteczki samoprzylepne i brulion do notatek. Dzięki temu nastolatek będzie mógł wyodrębniać najważniejsze informacje i wzory, co pomoże mu usystematyzować wiedzę i okaże się pomocne przy praktycznej części nauki – rozwiązywania zadań.

2. Pomoce naukowe

Rola kompendiów i repetytoriów w nauce do matury jest nie do przecenienia. Warto więc zaproponować dziecku zakupienie najlepszych skarbnic wiedzy. A jeżeli maturzysta woli nowoczesne rozwiązania, może skorzystać z darmowej aplikacji Skumaj!, którą pobierze stąd https://itunes.apple.com/pl/app/skumaj!-matura-z-matematyki/id958130615?mt=8  lub https://play.google.com/store/apps/details?id=com.phonegap.skumaj. Zawiera ona nie tylko teoretyczne zagadnienia, ale także przykładowe zadania oraz testy maturalne, w których będzie mógł rywalizować z kolegami z klasy.

3. Ściągi

Oczywiście nie zachęcajmy do ściąg jako pomocy na maturze, lecz jako wsparcie w nauce do niej. Wypisując na karteczkach najważniejsze wzory i definicje, maturzysta lepiej je zapamięta. Mózg bowiem dobrze przyswaja informacje, które przepisujemy własnoręcznie.

4. Testy

Im bliżej egzaminów, tym większa powinna być intensywność rozwiązywania zadań do matury. Na tym etapie nastolatek może wspomóc się internetowymi testami i arkuszami maturalnymi, które oswoją go z oryginałem. Dzięki nim będzie czuł się pewnie w obliczu maturalnych zadań. Ta świadomość obniży stres w godzinie “zero”.

5. Pozytywne myślenie

Dobre nastawienie poparte wiedzą potrafi zdziałać cuda! Jeśli co jakiś czas nastolatka nachodzą czarne myśli typu: “nic nie umiem, na pewno nie zdam”, przypomnij mu, ile czasu poświęcił nauce i ile zagadnień już opanował. A jeżeli czegoś nie rozumie, zachęć go do włożenia w temat więcej czasu i wysiłku. To z pewnością zaprocentuje na maturze.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments