Najpopularniejsze prawdy i mity dotyczące miesiączki

0
133
miesiączka

Miesiączka jest rzecz jasna procesem absolutnie naturalnym dla każdej kobiety. Jednak w sposób zupełnie niezrozumiały wokół niego w ciągu wieków powstało wiele mniej lub bardziej nieprawdopodobnych mitów, które mogą budzić zdziwienie. Jakie są najpopularniejsze prawdy i mity dotyczące okresu?

Jednym z największych stereotypów jest mit o tym, że podczas miesiączki powinno się unikać aktywności fizycznej, a nasze babcie z chęcią by nas nie wypuściły z łóżka. Sytuacja wygląda jednak w nieco inny sposób. Aktywność fizyczna nie jest niczym groźnym dla organizmu. W przypadku skłonności do intensywnych krwawień należy unikać jedynie najbardziej wymagających treningów, ale za to takie typowe sporty jak jazda na rowerze, bieganie czy jazda na rolkach w niczym nie przeszkadzają. Skoro miesiączką jest dla organizmu kobiety czymś absolutnie naturalnym nie należy traktować jej czasu jako czegoś nienaturalnego, jak choroby, która wymaga leżenia. Co więcej, współczesne badania potwierdzają, że uprawianie sportu pozytywnie wpływa na minimalizowanie bólów menstruacyjnych – a także poprawę samopoczucia.

Drugi popularny mit, z którym należy walczyć to informacja o tym, że podczas miesiączki nie można się kochać. Oczywiście należy zadbać w tym przypadku o odpowiednią higienę, a także unikać stosunku w momentach największego krwawienia. Jednak z uwagi na dyskomfort fizyczny i psychiczny, większość kobiet rezygnuje ze stosunków podczas trwania miesiączki – nie jest to jednak równoznaczne z tym, iż podczas miesiączki seksu uprawiać nie można. Z drugiej strony należy przyznać, że niektóre zabiegi mogą źle wpływać na samopoczucie i zdrowie kobiety podczas miesiączki. Pierwszym elementem są gorące kąpiele, które mogą spowodować silne krwawienia. Podobnie podczas okresu zaleca się unikanie opalania się i przebywania w solarium. Jeśli chodzi o pływanie w basenie, to choć nie jest ono zabronione, to ze względu na większą możliwość zarażenia się bakteriami i grzybami podczas miesiączki lekarze ten element odradzają.