Ospa wietrzna co musisz wiedzieć

0
617
ospa

Ospa wietrzna to jedna z dziecięcych chorób zakaźnych. Większość dzieci przechodzi ją w wieku przedszkolnym lub szkolnym. Zazwyczaj jest niegroźna i przebiega łagodnie, niemniej jednak zdarzają się wypadki, gdy dochodzi do ciężkich powikłań.

 

Kilka słów o ospie wietrznej
Ospa wietrzna należy do grupy zakaźnych chorób wirusowych. Przechorowanie jej sprawia, że organizm wytwarza przeciwciała odpornościowe, które chronią przed kolejnym zachorowaniem. Ponowne zachorowanie na ospę wietrzną zdarza się niezwykle rzadko. Jednakże należy pamiętać, że ten sam wirus, który wywołuje tę chorobę wywołuje także półpaśca. Półpasiec występuje najczęściej u osób dorosłych, które mają za sobą epizod ospy.

 

Objawy ospy wietrznej
Ospa wietrzna w początkowej fazie często mylona jest przez rodziców ze zwyczajnym przeziębieniem. dziecko jest markotne, pojawia się katar, ból głowy i niewielka gorączka. Dopiero po kilku dniach gorszego samopoczucia pojawia się charakterystyczna dla ospy wysypka. Najpierw są to delikatne, różowe plamki. Następnie powstają pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym – ta faza wysypki jest najbardziej charakterystyczna dla ospy. Na koniec pęcherzyki pękają lub zasychają tworząc krostki i strupki. Wysypka towarzysząca ospie wietrznej zazwyczaj obejmuje całe ciało. W przypadku niektórych dzieci jest to tylko kilka kropek, a u innych całe ciało gęsto pokrywają strupki i krostki. Niezależnie od nasilenia wysypki należy pamiętać o tym, by nie rozdrapywać strupków. Ich uszkodzenie może powodować powstanie brzydkich blizn.

 

Powikłania
Ospa wietrzna to choroba wieku dziecięcego i jak sama nazwa wskazuje chorują na nią głównie dzieci. W ich przypadku choroba przebiega zazwyczaj łagodnie. Znacznie gorzej przechodzą ją dorośli. Niezależnie od wieku osoby chorej należy pamiętać, że ospa może powodować wiele poważnych powikłań.  Często nie są one brane pod uwagę, ponieważ zdarzają się niezwykle rzadko. Niemniej jednak wirus powodujący ospę może doprowadzić także do zapalenia opon mózgowych, zapalenia skóry, a nawet śmierci.

 

Jak się bronić?
Ospa to choroba, przed którą można skutecznie ochraniać swoje dziecko. Najlepszym sposobem jest zaszczepienie malucha. Obecnie szczepienie na ospę wietrzną jest dostępne bezpłatnie dla dzieci zapisanych do żłobka, mieszkających w domach dziecka oraz  z grup ryzyka. Pozostałe dzieci mogą zostać zaszczepione płatnymi szczepionkami, które dostępne są m.in. w punktach szczepień. Wszelkich informacji dotyczących ospy i profilaktyki udzielają lekarze pediatrzy lub rodzinni.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments