Parkour – aktywność, która zmienia życie

0
156
Parkour

Jeśli zapytać osoby, których pasją stał się Parkour, czym on właściwie jest, wysoce prawdopodobne, że otrzymamy następującą odpowiedź – stylem życia. Pokonywanie przeszkód, usprawnianie swojego ciała – ale i ducha, to krótka charakterystyka tego czym właściwie jest popularny w ostatnich latach parkour.

Parkour jako niezwykle interesująca, kreatywna i niebanalna forma aktywności fizycznej narodził się na przedmieściach Paryża. Ze swojej kolebki dość szybko rozprzestrzenił się do innych europejskich krajów. W Polsce nie jest to popularna technika aktywności, co nie znaczy jednak, że nie ma tutaj specjalistów od parkour. Jaka jest podstawowa zasada parkour? Najważniejszą jego ideą jest jak najprostsze, najszybsze, najbardziej efektywne pokonywanie napotkanych przeszkód. Już na tym etapie widać, że parkour bardzo łatwo można odnieść do swojego życia i spróbować pokonywać zupełnie inny rodzaj przeszkód na tej samej zasadzie. Parkour jest wykonywany przez tak zwanych traceurów. Nie ma dla nich przeszkody, której nie próbowaliby pokonać. Wspinają się na ściany, mury. Można ich spotkać na dachach lub skaczących przed mury, śmietniki czy samochody.

Nie ulega wątpliwości, iż parkour jest wyjątkowo efektownym pokonywaniem przeszkód – z tego powodu, niektórzy mylą go z tzw. freerunem, który choć posiada część technik parkouru jest czymś zupełnie innym. Parkour zmienił życie niejednej osoby, stając się jej pasją – w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Parkour to nie tylko ciekawa forma przeskakiwania nad śmietnikiem. Parkour uczy, że nie ma na świecie przeszkody, z która człowiek nie jest w stanie sobie poradzić – pod warunkiem, że uwierzy w siebie i podejmie próbę jej pokonania, z przekonaniem, że jest w stanie to zrobić. Jednak nic nie przychodzi łatwo. Żeby z powodzeniem uprawiać parkour potrzebne są wyrzeczenia i ciężka praca na treningach. Efektem tego staje się zwiększenie siły oraz uodpornienie na ból, które bez wątpienia przyda się w życiu. Należy wymagać od siebie wiele na różnych jego filarach. Parkour uczy, że nic lekko w życiu nie przychodzi, ale ciężka praca i wiara w swoje możliwości potrafią zmienić wszystko.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments