Połóg czas dla mamy i dziecka

0
595
połóg

Okres ciąży bardzo nadwyręża organizm kobiety. Poród to także ogromny wysiłek. Po tym wszystkim potrzebny jest odpoczynek. Taką chwilą wytchnienia i uspokojenia się jest okres połogu.

 

Czym jest połóg?

Połóg to okres 6 tygodni po porodzie. Jest to czas, podczas którego organizm kobiety regeneruje się po porodzie. W ciągu tych 6 tygodni goją się rany krocza, które powstały podczas porodu siłami natury, zarasta także blizna po cesarskim cięciu. Ponadto w tym czasie mama przyzwyczaja się do swojego dziecka, zaczyna poznawać jego potrzeby i to w jaki sposób malec je wyraża. Czas ten pozwala również na powolne unormowanie rytmu dobowego dziecka i mamy.

 

Jedz smacznie i zdrowo

Połóg to przede wszystkim czas na odzyskanie sił, stąd też bardzo ważne jest odpowiednie odżywianie. Pamiętaj, aby w tym czasie nie stosować drakońskich diet mających na celu pozbycie się nadliczbowych kilogramów po ciąży. Teraz jest czas przede wszystkim na zdrowe potrawy. W Twojej diecie powinny znaleźć się owoce i warzywa, ale również nabiał, mięso, drób i ryby. Oczywiście wszystko w rozsądnych ilościach. W miarę możliwości postaw na równomierne rozłożenie posiłków w ciągu dnia. Nie zawsze jest to łatwe, niemniej jednak odpowiedni rytm dobowy to podstawa w koegzystencji mamy i noworodka.

 

Dużo snu

Mądrością wielu młodych mam jest wykorzystanie każdej wolnej minuty na sen. W okresie połogu regeneracja sił jest bardzo ważna, a jak się można przekonać spanie z maluszkiem w domu nie jest łatwe. Niektóre dzieci przesypiają spokojnie noc budząc się jedynie na karmienie, ale są też takie, dla których noc to idealny czas na harce. Dlatego korzystaj z każdej chwili, gdy Twój malec śpi i zdrzemnij się wraz z nim.

 

Proś o pomoc

Życie z noworodkiem nie jest łatwe, warto się na to przygotować wcześniej. Malec płacze i marudzi, nie chce spać w nocy  a za to przesypia cały dzień itd. Nagle okazuje się, że nie masz ani siły ani ochoty na sprzątanie, gotowanie oraz inne prace domowe. Jeśli tak się dzieje nie bój się prosić o pomoc. Tata maluszka może posprzątać w domu, a babcie pomóc w przygotowaniu obiadu. Dla nich to niewiele za to dla Ciebie chwilka odpoczynku.

 

Pamiętaj o wizytach lekarskich

Połóg to czas odzyskiwania sił, ale również obkurcza się w tym czasie macica i organizm wraca do normy po ciąży. Aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku pod koniec okresu połogu powinnaś iść na wizytę do lekarza ginekologa, który sprawdzi czy wszystko jest w porządku. Jeśli jednak pojawią się objawy, które Ci zaniepokoją np. ból czy zwiększone krwawienie nie czekaj na wyznaczoną datę wizyty tylko zgłoś się do lekarza wcześniej.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments