Elektroniczne gadżety na wakacjach

0
425
wakacje

Wakacje to czas, kiedy można nauczyć dziecko pozytywnych zachowań. Jeśli tylko umiejętnie pokierujemy kilkulatkiem, a nawet nastolatkiem może nauczy się on mądrego i kulturalnego korzystania z elektronicznych gadżetów.

 

Wolne od elektronicznych gadżetów

W roku szkolnym dzieci stale „potrzebują” dostępu do telefonów czy komputerów. Warto wytłumaczyć im, że wakacje to czas wolny nie tylko od szkoły ale również od urządzeń elektronicznych. Dlatego warto maksymalnie ograniczyć korzystanie z telefonów, tabletów czy laptopów a w zamian ruszyć na podbój realnego świata.

 

Telefony i tablety na obozach i koloniach

Specjaliści coraz częściej podkreślają, że dzieci i młodzież zbyt dużo czasu spędzają przed ekranami. Stąd też wielu organizatorów kolonii, obozów czy półkolonii wyraźnie zaznacza, że uczestnicy nie powinni zabierać ze sobą sprzętu elektronicznego. Decyzja taka wynika przede wszystkim z dbałości o dzieci. Organizatorom zależy, aby uczestniczyły one w zabawach i korzystały z dostępnych atrakcji, a nie siedziały z nosem w ekranie telefonu czy tabletu. Warto zaznaczyć, że w przypadku pobytu całodobowego organizatorzy zazwyczaj umożliwiają kontakt z dzieckiem za pośrednictwem np. telefonu stacjonarnego.

 

Kino, teatr i…

W okresie wakacyjnym częściej niż podczas roku szkolnego wybieramy się z dziećmi do kina czy teatru. Wyjeżdżając poza miejsce zamieszkania chcemy pokazać swoim pociechom ciekawe miejsca takie jak muzea czy piękne kościoły. Zwiedzając je należy wyłączyć swój telefon oraz namówić do tego dziecko. Ponadto zwróćmy uwagę, aby nie zabierało ze sobą tabletu czy konsoli. Nauczmy dzieci, że miejsca kultury należy szanować. Idzie się tam po to, aby zobaczyć i poznać coś nowego, a nie po to by zdobyć kolejny poziom w grze czy przejrzeć wpisy znajomych na Facebooku.

 

Środki komunikacji

Głośne rozmowy telefoniczne czy muzyka płynąca z urządzeń elektronicznych to prawdziwa zmora w środkach komunikacji. Warto nauczyć dzieci, że w autobusie, pociągu czy tramwaju nie powinno się rozmawiać przez telefon. A co jeśli ktoś obok nas to robi? W takim wypadku należy zwrócić uwagę dziecku, że takie zachowanie jest niekulturalne.

 

Wakacje zupełnie wolne od elektroniki to w dzisiejszych czasach niemal niemożliwe, niemniej jednak warto ograniczyć korzystanie z telefonów, tabletów i komputerów. Musimy jednak pamiętać, że ograniczenie powinno dotyczyć wszystkich członków rodziny. Dzieciom trudno pogodzić się z tym, że nie mogą grać na tablecie, skoro robi to tata, albo rozmawiać przez telefon w autobusie patrząc jak na co dzień robi to mama.

 

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments