Dziecko w pierwszym okresie swojego życia odczuwa nieco inaczej aniżeli dorośli. Dla nas jednym z najważniejszych zmysłów jest wzrok, natomiast malec widzi niewiele i niewyraźnie, za to ma dobrze rozwinięte inne zmysły pomagające mu funkcjonować.
Dotyk
Noworodek posiada bardzo rozwinięty zmysł dotyku. Malec przytulany i głaskany przez mamę uspokaja się i wycisza. Noworodki lubią miękkie i ciepłe powierzchnie takie jak kocyk, ręcznik czy woda. Natomiast reagują strachem i płaczem na powierzchnie zimne i twarde. Dlatego nie powinno Cię dziwić, że malec zaczyna płakać położony np. na wadze.
Węch
To właśnie dzięki zapachowi noworodek położony na brzuchu mamy trafia do jej piersi. Malec zna zapach skóry mamy i dzięki niemu czuje się bezpiecznie.
Smak
Mleko mamy ma lekko słodki smak i właśnie taki preferują maluszki. Zamiłowanie do słodkiego często zostaje już na całe życie.
Słuch
Dzieci słyszą już w łonie mamy i rodząc się bardzo lubią słuchać znajomych dźwięków. Już kilkugodzinny malec odwraca głowę w stronę skąd dopływa głos mamy czy taty, który jest mu wcześniej znany. Właśnie ze względu na pamięć słuchową zaleca się kobietom w ciąży głośne rozmowy z dzieckiem, czytanie na głos oraz słuchanie muzyki.
Wzrok
W przypadku noworodków wzrok jest jednym z najsłabszych zmysłów. Dziecko najlepiej widzi obiekty położone w odległości 20-30 cm. Odległość taka nie jest przypadkowa, ponieważ tak daleko od oczu niemowlęcia znajduje się twarz jego mamy, kiedy je trzyma czy karmi. Z wiekiem dziecko coraz lepiej widzi zarówno na mniejsze jak i większe odległości.
Noworodek poznaje świat przede wszystkim za pomocą dotyku. To dzięki niemu odczuwa przyjemność lub obawę. Dlatego zachęca się rodziców do czułego dotykania malca, masowania go i gładzenia. Z biegiem czasu również inne zmysły zaczynają odgrywać coraz większą rolę w życiu szkraba. Malec zaczyna lepiej widzieć, poznaje nowe zapachy i smaki. Kolejne miesiące życia są dla dziecka wielką przygodą w odkrywanie swojego otoczenia wszystkimi zmysłami.