Pomóż dziecku przetrwać rozwód. Recenzja książki

0
167
Pomóż dziecku przetrwać rozwód

Czasem zastanawiam się w jakim celu ludzie piszą książki tego typu, czyli poradniki. Jest to poradnik nietypowy, bo porusza bardzo trudny problem, z którym niestety coraz częściej, rodzice nie potrafią sobie poradzić. Wydawać by się mogło, że inteligentni ludzie, którzy w końcu kiedyś kochali potrafią rozstać się „z klasą”. Zresztą, o czym ja piszę, jak można rozstać się „z klasą” kiedy cały świat się wali i niewiadomo już w co wierzyć, co jest rzeczywistością, a co tylko sennym marzeniem. W tym całym zamieszaniu związanym z rozwodem rodzice zapominają nie tylko o własnych uczuciach, ale także o uczuciach dzieci, które czują się zupełnie zagubione. Rzeczywistość nie jest taka piękna, jak w bajkach, czują, że tracą grunt pod nogami, a przede wszystkim tracą poczucie bezpieczeństwa. Można temu zapobiec, przynajmniej tak twierdzi autorka książki. Jednak nie byłabym taka pewna. Rozwód zawsze będzie wiązał się cierpieniem, łzami i tęsknotą. Nie życzę nikomu rozwodu i nikogo nie zmuszam do przeczytania książki. Wybór należy do was.

Autorka Lisa Reynolds jest terapeutką specjalizującą się w terapii małżeństw oraz terapii rodzin podczas rozwodu. Dodatkowo prowadzi także kursy dla rozwodzących się rodziców. Nie wiem, czy u nas w kraju takie kursy są popularne i czy w ogóle istnieją, więc nie mogę odnieść treści do naszych realiów. Zebrała swoje wieloletnie doświadczenia i napisała książkę. W pierwszym rozdziale przeczytamy o negatywnym wpływie rozwodu na psychikę i rozwój emocjonalny dziecka. Niestety dziecko zawsze na tym ucierpi w mniejszym lub większym stopniu. Wszystko zależy od wieku dziecka, a także jego relacji z rodzicami. W każdym razie autorka twierdzi, że wiele dzieci przeżywa rozwód bez większych szkód dla psychiki. Nie można jednak uogólniać, bo każdy inaczej, na swój sposób przeżyje ten okres.

Drugi rozdział, to praktycznie zbiór dobrych rad, jak ustrzec dziecko przed stresem. Nie jest łatwo powiadomić dziecko/dzieci, że rodzice postanawiają się rozejść. Dla maluchów jest to sytuacja abstrakcyjna i niemożliwa. Nie potrafią zrozumieć, dlaczego. W tym rozdziale dowiemy się kiedy i jak poinformować potomstwo o zaistniałej sytuacji. Kolejny rozdział, to przede wszystkim zwrot do rodziców, by nie popadli w wojnę nerwów i emocji, by szukali wsparcia u przyjaciół i terapeutów. Podaje także praktyczne porady, jak zapewnić opiekę nad dziećmi, a także co zrobić, gdy dziecko chce spędzać z którymś z rodziców więcej albo mniej czasu. W kolejnych rozdziałach doktor Reynolds przywołuje najczęściej pojawiające się pytania, omawiane błędy popełniane przez rozwodzących.

Powiem szczerze, że książkę czytało mi się dość ciężko, gdyż temat rozwodu po pierwsze jest mi zupełnie obcy, a po drugie zaczęłam zdawać sobie sprawę, że problem rozwodów dotyczy każdego społeczeństwa. Kłótnie, walka o lepsze jutro, łzy, emocje, których nikt nie jest w stanie zrozumieć dogłębnie, rozłąka. Zmiany, które sprawiają, że świat rozpada się na maleńkie kawałki, które trzeba na nowo posklejać. Ślad po sklejeniu zostanie na zawsze.

Autor: Lisa Reynolds

Tytuł: Pomóż dziecku przetrwać rozwód.

Wydawnictwo: Bis

Liczba stron: 282

Autor: Aurelia Wojtkowiak

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments