Prawa i obowiązki rodziców – dbałość o wykształcenie

0
296
prawa i obowiązki rodziców

Równy dostęp do edukacji to jedno z podstawowych praw każdego człowieka, w tym również, a może w szczególności – dziecka. O tym gdzie będzie się ono uczyło mają prawo zadecydować rodzice.

 

Prawo do wyboru szkoły

Rodzice dziecka mają prawo wybrać szkołę dla swojej pociechy zgodnie z własnymi przekonaniami. Polskie przepisy prawne nie narzucają nikomu czy szkoła ma być publiczną, niepubliczną czy prywatną placówką. Rodzice mogą wybrać szkołę, w której są zajęcia, spełniające ich oczekiwania np. szkołę promującą konkretne zasady itp.

 

Obowiązek szkolny

Prawo polskie daje rodzicom możliwość wyboru placówki, jednak wymaga od nich posyłania dzieci do szkoły. Obowiązek szkolny rozpoczyna się z chwilą ukończenia przez dziecko 6. roku życia i trwa do uzyskania przez nie pełnoletności. Za niedopełnienie tego obowiązku rodzicom grozi kara grzywny, a nawet sprawa w sądzie rodzinnym.

 

Nauka poza placówką szkolną

Jeśli rodzicom nie odpowiadają standardy nauki w pobliskich placówkach lub dziecko z przyczyn obiektywnych np. z powodu choroby, nie może uczestniczyć w lekcjach w szkole, istnieje możliwość nauki w domu. Jednakże nauka indywidualna musi być uzgodniona z dyrektorem placówki, do której przynależy dziecko ze względu na rejon zamieszkania. Po uzyskaniu zgody dyrektora może być ono nauczane w domu, jednak musi opanować program edukacji przeznaczony dla jego wieku, a we wskazanym przez dyrektora szkoły terminie zdać egzamin z przyswojonej wiedzy.

 

Polskie prawo zobowiązuje rodziców do edukowania swoich dzieci. Zgodnie z przepisami uchylanie się od tego obowiązku uznawane jest za działanie na szkodę małoletniego, co jest czynem karalnym.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments