7 najczęstszych pytań związanych z rozszerzaniem diety niemowlaka

0
2311
dieta niemowlaka

Powoli nadchodzi czas, kiedy zaczniesz rozszerzać dietę swojego dziecka. Jest to moment, który budzi wiele wątpliwości i nasuwa mnóstwo pytań – szczególnie w przypadku, gdy po raz pierwszy zostałaś mamą. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, by rozszerzanie diety niemowlaka przestało być dla ciebie tajemnicą.

Zgodnie z rekomendacjami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), rozszerzanie diety niemowlaka powinno mieć miejsce nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia.  Proces ten powinien przebiegać stopniowo, ponieważ w ciągu 1000 pierwszych dni życia dziecka układ pokarmowy malucha jest bardzo wrażliwy. Istotne jest więc to, by podawana żywność charakteryzowała się wysoką jakością i była dostosowana do wieku niemowlaka. 1000 pierwszych dni życia zwane jest „oknem możliwości” – wtedy dochodzi do programowania żywieniowego, które ma kluczowe znaczenie w kształtowaniu zdrowia twojego dziecka.

1. Czy rozszerzanie diety niemowlaka oznacza koniec karmienia piersią?

Rozszerzanie diety niemowlaka to nie koniec karmienia piersią czy podawania mleka modyfikowanego. Mleko z piersi lub butelki nadal stanowi najważniejsze źródło pożywienia. Liczba posiłków uzupełniających zależy od potrzeb dziecka oraz ilości pokarmu, który otrzymuje od mamy.

2. Kiedy dziecko jest gotowe do rozszerzenia diety metodą BLW?

BLW (Baby Lead Weaning) to coraz popularniejsza metoda żywienia dzieci polegająca na oferowaniu niemowlęciu posiłków, które nie są miksowane na papkę. Niemowlęciu podaje się gotowane potrawy czy krojone na mniejsze kawałki warzywa bądź owoce, które dziecko samo wkłada do buzi i rozgniata dziąsłami lub zębami.

Twoja pociecha jest gotowa na BLW wówczas, gdy:

  • potrafi prosto siedzieć – na krzesełku, kolanach rodzica,
  • ssie paluszki lub wkłada rączki do buzi,
  • jest w stanie chwycić przedmioty i celnie trafić do ust,

wkładając zabawki do buzi, wykonuje żuchwą ruchy zbliżone do ruchów podczas jedzenia.

3. Kiedy można wprowadzić gluten?

Gluten w małych ilościach można zacząć wprowadzać już po ukończeniu 4. miesiąca życia (17. tygodnia życia), ale nie później niż do 12. miesiąca życia.

4. Kiedy można podawać dziecku przetwory mleczne?

Zgodnie z nowym schematem żywienia, przetwory mleczne można podawać nieco wcześniej niż do tej pory. Jogurt naturalny, sery czy kefir można wprowadzić już po ukończeniu przez niemowlę 7. miesiąca życia. Należy pamiętać, by nowe produkty wprowadzać pojedynczo, przestrzegając kilkudniowych odstępów.

5. Jak wprowadzać warzywa do diety?

Rozszerzanie diety niemowlaka należy zacząć od warzyw. Jako pierwsze możesz podawać dziecku marchewkę, brokuły czy dynię. Na początku przygody z rozszerzaniem diety warzywa należy wprowadzać pojedynczo, potem można serwować maluszkowi dania dwu- czy wieloskładnikowe . Zaleca się, by każdego dnia podawać inny smak i przyzwyczajać dziecko do nowych konsystencji.

6. Kiedy niemowlęciu można podać jajko?

Nowy schemat żywienia niemowląt jednoznacznie wskazuje na możliwość podania dziecku całego jajka już po 4. miesiącu życia. Obecnie odchodzi się od praktyki, w której najpierw podawano żółtko, a dopiero potem białko. Jajko można dodawać do zup czy dań obiadowych.

7.Jak duże powinny być posiłki dziecka?

Zgodnie z nowym schematem żywienia niemowląt, to dziecko decyduje o tym, jak dużo zje. Natomiast rodzic podejmuje decyzję o tym, kiedy maluchowi zostanie podany posiłek i w jaki sposób będzie przyrządzony.  W aktualnym schemacie żywienia podano orientacyjne wielkości porcji dla niemowląt w różnym wieku.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments