„Prawdziwy przyjaciel” Justyna Wacławik

0
135
Prawdziwy przyjaciel

Niedawno czytaliśmy z synkiem książkę „Prawdziwy przyjaciel” Justyny Wacławik, a dokładniej mówiąc, ja czytałam na głos, a mój sześciolatek słuchał z zainteresowaniem i oglądał piękne kolorowe ilustracje.

Książka porusza temat przyjaźni. Opowiedziana została tu historia Zająca, który chętnie służył pomocą wszystkim swoim leśnym przyjaciołom: biegał po lekarstwa dla nich, pomagał w pracy i w domu, a kiedyś nawet, podczas mroźnej zimy wyręczył chorego Kangura-listonosza w dostarczaniu przesyłek na czas. Pewnej nocy nadeszła powódź i rwąca rzeka porwała dziecko Zająca, lecz przyjaciele zajęci swoimi sprawami, nie kwapili się z pomocą w ratowaniu malucha.

Gdy skończyłam czytać synek z przejęciem zapytał – Mamo, dlaczego te zwierzątka nie chciały pomóc Zajączkowi, przecież byli jego przyjaciółmi, on im zawsze pomagał…- No właśnie, dlaczego? A może dlatego, że nie byli prawdziwymi przyjaciółmi Zajączka?

Przedstawiona w książce historia z życia zwierząt opowiadała o ufnym i szczerym Zajączku, który zawiódł się na tych których uważał za swych przyjaciół. Podobne sytuacje zdarzają się niestety i w prawdziwym życiu. Ważne zatem by spróbować nauczyć dziecko odróżniania prawdziwej, bezinteresownej przyjaźni od tej złudnej, nastawionej na czerpanie korzyści.

Książka „Prawdziwy przyjaciel” prowokuje do myślenia, zadawania pytań i rozmów na temat przyjaźni. Jest ona drugą pozycją z serii „Budowanie charakterów” wydanej przez Oficynę Wydawniczą Vocatio. Celem Serii, w skład której wchodzą cztery tytuły jest pomoc rodzicom i opiekunom w kształtowaniu u małych czytelników własnych, zdrowych przekonań.

Książki, obok historii z życia zwierząt, zawierają także specjalny przewodnik dla rodziców i wychowawców, w którym można znaleźć dobrze przemyślane pytania nawiązujące do tekstu.

Seria „Budowanie charakterów” wydana przez Oficynę Wydawniczą VOCATIO, została wyróżniona w IX edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku w kategorii Książki dla dzieci w wieku 5–12 lat.

„Prawdziwy przyjaciel”
Autor: Justyna Wacławik
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Oficyna Wydawnicza „VOCATIO”
Warszawa 2009

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments