Przygotowanie wyprawki dla przedszkolaka wymaga nie lada kreatywności. Trzeba nie tylko skompletować odpowiedni zestaw środków higienicznych i ubranek, ale i zapakować je w sposób praktyczny, prosty w użytkowaniu i możliwie uporządkowany. Dobrze też, by każdy przedmiot z ekwipunku naszej pociechy był podpisany imieniem i nazwiskiem, by w razie zamieszania z udziałem kilkorga dzieci opiekunom w przedszkolu łatwo było dojść do tego, które rzeczy należą do danego smyka. Przeważnie przedszkola publikują na swoich stronach internetowych listę rzeczy potrzebnych nowo przyjętym dzieciom w danej placówce, warto więc sprawdzić jakie wymogi ma nasze przedszkole, gdyż mogą być one nieco inne w różnych placówkach.
Standardowo każdy brzdąc wkraczający w przedszkolny świat powinien mieć ze sobą kilka niezbędnych rzeczy. Niezbędny będzie komplet ubrań na zmianę, które koniecznie muszą być trwale podpisane. Najlepszą metodą jest wyszywanie na wewnętrznej stronie ubrania inicjałów, imienia, bądź imienia i nazwiska dziecka. Jeśli ktoś nie posiada zdolności manualnych, a chciałby mieć elegancko wyszyte dane, może skorzystać z ofert firm, które za nieduże pieniądze wykonują hafty na odzieży. Można również zamówić prasowanki z danymi dziecka, które bez trudu samodzielnie naniesiemy na materiał. Opracowanie sobie metody podpisywania ubrań przyda się za kilka lat, gdy zapragniemy wysłać nasze dziecko na obóz letni bądź kolonie, wówczas również warto podpisać jego garderobę. Dobrze jest zatem przygotować zestaw, który będzie zawierał spodenki, bluzkę lub podkoszulek, dres, skarpetki, rajstopy i majtki. Dla maluszków przydatny może się też okazać śliniak. Gdyż jedzenie posiłków w przedszkolu może czasem przysporzyć kłopotów. Czasami osobny zestaw ubranek trzeba przygotować na zajęcia sportowe, wówczas najlepiej jest spakować lekki dres, spodenki, koszulkę, które można spakować w osobny worek. Przyda się również fartuch na zajęcia plastyczne. Szykując dziecko do wyjścia do przedszkola zawsze trzeba pamiętać o warunkach atmosferycznych. Maluch obowiązkowo musi mieć na głowie czapkę, zimą by chroniła przed chłodem, latem, przed słońcem. W chłodne miesiące pamiętajmy o chustkach, szalikach i rękawiczkach. Pamiętajmy o swetrach, bluzach polarach oraz ciepłej kurtce na spacery. W tym czasie świetnie sprawdzają się też lekkie kamizelki, które zapewniają dziecku komfort i ciepło. Wiosną i jesienią niezbędna będą nieprzemakalne kurtka i spodenki oraz kalosze. Latem nie zapominajmy o kremie z filtrem i czapce z daszkiem.
Przedszkolak musi również mieć kapcie lub buty na zmianę, najlepiej na rzepy, zatrzaski lub gumki aby łatwo się zakładały, ale nie spadały podczas zabawy. Dobrze by było, żeby były to pantofle z podeszwą antypoślizgową. Z butów sznurowanych w tym wypadku trzeba zrezygnować, gdyż trzylatki nie potrafią jeszcze samodzielnie zasznurować butów. W większości przedszkoli wymagany jest worek na buty, który także warto podpisać i ozdobić ulubionymi motywami dziecka. Będzie to fajny sposób na przygotowanie brzdąca do przygody, jaką jest pójście do przedszkola. Wybór koloru worka, obrazka, spakowanie bucików to wszystko będzie dla małego człowieka ekscytujące i jednocześnie może być dobrą zabawą.
W wielu przedszkolach odbywają się drzemki, czyli tradycyjne leżakowanie, wówczas rodzic powinien się dowiedzieć, czy dziecku trzeba dodatkowo spakować piżamkę i pościel. Je również należy podpisać.
Osobną kategorię w wyprawce przedszkolaka stanowią artykuły higieniczne. Standardowo dziecko musi mieć przygotowany własne mydełko, ręcznik (podpisany), szczoteczkę do zębów, kubek i pastę, chusteczki higieniczne mokre i suche, papier toaletowy oraz pieluszki jednorazowe, jeśli jeszcze z nich korzysta. Dzieciom noszącym dłuższe włosy może być również potrzebny grzebień lub szczotka i gumka do włosów.
Niektóre placówki wymagają także wyposażenia malucha w podstawowe artykuły plastyczne, które są niezbędne przy nauce i kreatywnej zabawie. Część niezbędnych produktów może być kupowana ze składek rodzicielskich, dobrze być jednak przygotowanym na nagłe wypadki i mieć na liście zakupów kredki świecowe i ołówkowe, flamastry, farby i pędzelki, plastelinę, blok rysunkowy i techniczny, zeszyt, papier kolorowy, bezpieczne nożyczki, z których dziecko będzie korzystało pod opieką dorosłego.
Jak widać, jest tego całkiem sporo warto zatem rozłożyć zakupy w czasie, by uniknąć finansowego obciążenia i nie robić zakupów w pośpiechu. Lepiej powoli przygotowywać się do tego wielkiego dnia, zrobić sobie listę i skonfrontować ją z wymogami przedszkola, do którego dostało się nasze dziecko . Warto też włączać w przygotowania przyszłego przedszkolaka. Dziecku, które samo wybierze chociaż część ubranek, kredki, mydełko, czy szczoteczkę do zębów łatwiej będzie się odnaleźć w nowym miejscu, będzie miało w nim coś swojego, coś domowego, co dobrze mu się kojarzy. Poza tym młody odkrywca na pewno chętnie pobawi się w przedszkole zanim do niego naprawdę pójdzie.