U niemowlaka nietrudno o infekcję jamy ustnej. Małe dzieci lubią brać do buzi najróżniejsze przedmioty, które zazwyczaj nie są wzorcowo czyste (można by rzec, że to jeden z ich sposobów poznawania świata). Szczególnie ważny jest okres ząbkowania, kiedy maluchy mają skłonność do gryzienia i żucia wszystkiego, co im się nawinie. Jedną z najpopularniejszych dolegliwości są afty – małe pęcherzyki otoczone czerwoną obwódką, które powstają wewnątrz jamy ustnej: na podniebieniu twardym i miękkim, na języku czy na gładkiej błonie śluzowej.
Skąd się biorą afty?
Afty u dziecka pojawiają się zazwyczaj wskutek niewłaściwej higieny jamy ustnej lub z powodu bakterii osadzających się na smoczku – dziecko często upuszcza go na podłogę i wkłada od razu do buzi, nie zawsze zdążymy przecież wyparzyć smoczek. Przyczyną powstawania tych bolesnych nadżerek może być również alergia pokarmowa czy zbyt kwaśne jedzenie (zwłaszcza niektóre owoce). Afty nie są zaraźliwe i nie wymagają konsultacji ze specjalistą (chyba że przez dłuższy czas nie znikają, mimo domowego leczenia), ale stanowią dość uciążliwą dolegliwość dla małego dziecka – powodują ból, trudności z jedzeniem i mówieniem, a czasem także rozdrażnienie i gorączkę.
Jak zlikwidować aftę?
Mimo że afta to niegroźne schorzenie, do leczenia trzeba podejść poważnie i natychmiastowo – wówczas rozprawimy się z nią w ciągu kilku dni. W aptekach znajdziemy rozmaite preparaty dla dzieci, które pomogą w walce z tego typu owrzodzeniami. Najczęściej stosowane są maści, żele i płyny do pędzlowania jamy ustnej. Natomiast szczególnie korzystnym rozwiązaniem są spraye na afty i pleśniawki, typu Dentosept A mini, które o wiele łatwiej zaaplikować dziecku, nie dotykając samych aft i nie powodując dodatkowego bólu. Takie specyfiki, jak http://dentoseptamini.pl/ działają znieczulająco i przeciwzapalnie – nie tylko przynoszą ulgę i pomagają zlikwidować afty, ale również zapobiegają nawrotom dolegliwości.
Inne metody
Oprócz gotowych płynów i maści możemy uciec się również do alternatywnych, domowych metod wspomagających leczenie aft. W tego rodzaju infekcjach najbardziej skuteczne są napary z rumianku czy szałwii, którymi możemy płukać jamę ustną. Rumianek łagodzi podrażnienia, a szałwia ma silne właściwości przeciwzapalne. Dodatkowo możemy spróbować aromaterapii i zrobić dziecku delikatny masaż twarzy z zastosowaniem olejków eterycznych (np. cytrynowych). Olejki występują również w składzie preparatów na afty i działają antyseptycznie. Aby ułatwić maluchom życie podczas leczenia aft, warto także zadbać o odpowiednią dietę – zmiksowane potrawy będą o wiele łatwiejsze do przełknięcia.