Przebarwienia i blizny: zobacz, jak z nimi walczyć!

0
2255
przebarwienia i blizny

Wahania hormonalne w okresie ciąży sprzyjają powstawaniu przebarwień. Mogą powodować również trądzik, który w najcięższej postaci pozostawić może po sobie trwałe blizny. Zobacz, co dzieje się z twoją skórą podczas ciąży, jak zadbać o cerę z problemami i jak pozbyć się nieestetycznych przebarwień oraz blizn.

Przebarwienia – skąd się biorą i czy można ich uniknąć?

Podobnie jak wszystkie inne problemy z urodą podczas ciąży, tak i przebarwienia powodowane są przez wahania hormonów. Najczęściej pojawiają się w drugim trymestrze i dotyczą nie tylko twarzy, ale także dekoltu, rąk i tułowia. Dzieje się tak za sprawą podwyższonego poziomu estrogenów, który pociąga za sobą intensywniejszą pracę melanocytów. A to właśnie te komórki odpowiedzialne są za produkcję melaniny, barwnika obecnego w naszej skórze, chroniącego nas przed promieniowaniem słonecznym. Żółtawe lub brunatne zmiany na twarzy mogą mieć postać drobnych piegów, ale potrafią też tworzyć rozległe plamy. Przebarwienia nie znikają od razu po porodzie. Zajmuje to zazwyczaj od sześciu miesięcy do roku. Zdarza się również, że plamy nie znikają samoczynnie, lecz wymagają odpowiednich zabiegów. Aby nie dopuścić do powstawania przebarwień, należy unikać w okresie ciąży długotrwałego przebywania na słońcu. Niewskazane jest solarium i lampy jarzeniowe. Przed wyjściem z domu warto zabezpieczyć skórę za pomocą kremu z filtrem.

Trądzik w ciąży? To możliwe!

Kolejną przypadłością, za którą odpowiedzialna jest burza hormonów, jest trądzik. Nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe sprawia, że zatykają się ich ujścia. Tłusta skóra to korzystne środowisko dla rozwoju bakterii, które odpowiedzialne są za stan zapalny wokół zatkanego ujścia gruczołu. Niestety radzenie sobie z trądzikiem podczas ciąży jest wyjątkowo uciążliwe – nie wolno stosować większości standardowych leków. Warto zatem skupić się na naturalnych, domowych metodach radzenia sobie z problemami skórnymi. Duży wpływ na stan skóry mają dieta oraz odpowiednie nawadnianie organizmu. Skuteczne są okłady z cebuli, maseczki z drożdży, maseczki z białej glinki, maści cynkowe. Koniecznie należy zwrócić uwagę na prawidłowe nawilżenie skóry. Po porodzie, gdy hormony nieco się uspokoją, problem trądziku powinien zmniejszyć się i zniknąć. Jeśli jednak trądzik nie ustępuje, warto skonsultować się z dermatologiem.

Usuwanie blizn i przebarwień

Jeśli mimo starannej pielęgnacji nie udało się uniknąć przebarwień i blizn po trądziku, istnieje sposób na pozbycie się tych niechcianych pamiątek po ciąży. Przebarwienia potrądzikowe skutecznie redukować można za pomocą specjalnych kremów depigmentacyjnych. Skuteczne jest także rozbijanie cząstek melaniny laserem – to urządzenie pomocne jest również w przypadku usuwania blizn zanikowych po trądziku. Dla wyrównania kolorytu cery warto wybrać się także na serię zabiegów mikrodermabrazji.

Młode mamy często borykają się z przebarwieniami oraz bliznami na twarzy, powstałymi w czasie ciąży. Pomocne w ich zwalczaniu mogą okazać się zabiegi laserowe, kremy rozjaśniające oraz zabiegi kosmetyczne.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments