PoradnikCo zrobić gdy dziecko jest nieposłuszne

Co zrobić gdy dziecko jest nieposłuszne

Wiele świeżo upieczonych rodziców zastanawia się jak, w jaki sposób i według jakich zasad wychować dziecko by wyrosło na rozważnego, pewnego siebie człowieka.

Co robić gdy dziecko jest nieposłuszne? Gdy nie słucha tego co się do niego mówi? I gdy nie robi tego o co się je prosi? Co w tym przypadku robić by nie popełniać wychowawczych błędów i zamiast pomagać dziecku przypadkiem go nie krzywdzić?
Istnieje prawny zakaz używania przemocy fizycznej wobec dziecka, jednak mimo to wielu rodziców nadal stosuje kary w postaci klapsa. Jest to ogromny błąd wychowawczy, który wyłącznie oznacza bezradność rodziców, a dzieci wcale nie uczy dyscypliny. Klapsem można nauczyć dziecko jedynie tego, że będzie grzeczne przy rodzicu, a nie tego, jak powinno się zawsze zachowywać.
Każdemu mogą puścić nerwy, ale rodzic powinien mieć świadomość tego, że poprzez bicie dziecka uczy się go agresji, zmniejszasz szacunek dziecka, którym Cię obdarza. Bite dziecko traci pewność siebie, staje się lękliwe i zamknięte w sobie.
Przede wszystkim należy mówić o swoich uczuciach. Lepiej powiedzieć, że jest się rozczarowanym danym zachowaniem dziecka lub zdenerwowanym gdy nie wykonuje poleceń.

Najlepiej w sytuacji nerwowej odczekać kilka minut, by emocje opadły, a później wytłumaczyć dziecku na czym polega jego złego zachowanie i jak powinno postąpić.

Należy pamiętać o tym, że często zachowanie dziecka nie wynika z jego złej woli, ale z tego, że jest ciekawe i wielu rzeczy jeszcze nie wie.
Czasem zdarzają się sytuacje kiedy wyjaśnienia trzeba przełożyć na później, a w danej chwili zareagować wyznaczając pewne granice. Zawsze kiedy odmawiasz dziecku uzasadnij dlaczego. Wtedy też nauczy się tego, że z niektórych jego zachowań może wynikać niebezpieczeństwo.
Pozwól dziecku zadośćuczynić czyli jeśli rozsypało cukier po całej kuchni, niech pomoże Ci posprzątać. Uderzyło młodsze rodzeństwo, koniecznie niech przeprosi, a ty tego dnia nie podawaj mu deseru.
Pamiętaj, że oprócz karania dziecka należy je też nagradzać za dobre zachowanie.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x