Zadbaj o rozwój kreatywności swojego dziecka

0
2184
kreatywne dziecko

Rodzice często myślą, że szkoła i „podwórko” nauczą ich pociechy wszystkiego. Być może zaradności, nawiązywania kontaktów i wiedzy (książkowej lub nie) dzieci trochę wyniosą, jednak takie cechy charakteru jak kreatywność, kształtowane muszą być przez lata – zarówno przez szkołę, rówieśników, ale przede wszystkim rodziców. Nie wytworzą się przecież same, nie pomijaj więc tego szczególnego aspektu wychowując swoje dziecko. W dzisiejszym materiale podpowiadamy, jak wpływać na rozwój kreatywności Twojego malucha na co dzień.

Umiejętność niezbędna

Musisz mieć świadomość, że zdolność kreatywnego myślenia jest niezbędna w dzisiejszych czasach. Kreatywność, czyli zdolność do tworzenia czegoś nowego, niespotykanego, oryginalnego, to umiejętność ceniona przez wszystkich pracodawców. Pozwala też dostosować się do wciąż zmieniającego się świata, ale przede wszystkim dzięki niej, Twoje dziecko będzie bardziej pewne siebie i swoich racji. Osoby kreatywne, w dorosłym życiu, rzadziej dopada syndrom wypalenia zawodowego czy depresja. A więc w myśl przysłowia: „czym skorupka za młodu nasiąknie”, rozwijaj tą cechę u swojej pociechy! Od wczesnych lat kupuj jej książki, wyznaczaj zadania w domu, wspieraj jej hobby (nawet jeżeli jest to coś, co wydaje Ci się zbędne) oraz zachęcaj do zabaw plastycznych. Jeżeli finanse na to pozwolą, zapisuj dziecko na różne zajęcia dodatkowe np. na lekcje tenisa, języka obcego czy kurs fotografii.

Pomóż wybrać odpowiednia szkołę

Twoje dziecko większość dnia spędza w szkole. Niestety, w wielu polskich szkołach nie ma miejsca na kreatywność. Nauczanie skupione jest wokół odgórnych wytycznych, a na głównych egzaminach (nawet tych z przedmiotów humanistycznych) ważna jest nie oryginalność, ale „wpisanie się” w wyznaczony klucz odpowiedzi. Wybieraj więc szkoły, w których jest bardzo duży wybór zajęć pozalekcyjnych, a dzieci mają do dyspozycji boiska czy basen. Jeżeli Twoje dziecko będzie się zastanawiało nad wyborem szkoły średniej – zachęcaj je do pójścia do tej, która rozwinie jego zainteresowania, zwłaszcza, gdy są one oryginalne lub dotyczą wąskiej dziedziny. Dla przykładu, jeżeli jest fanem gier komputerowych, nie krytykuj, ale doradź szkołę taką jak http://szkolykreatywne.pl/, a jeśli chce w przyszłości zająć się turystyką – poleć technikum hotelarskie. Pamiętaj, to wybór dziecka, a nie Twój! Nigdy nie narzucaj swojego poglądu – nawet jeżeli Twoje dziecko ukończy szkołę, która Tobie się podoba, nie odnajdzie satysfakcji w wybranym zawodzie, a to przecież ona w dużej mierze decyduje o pewności siebie!

Motywuj!

Chcesz mieć kreatywne dziecko? Motywuj swoje dziecko. Nie stosuj systemu nagród i kar, nie groź i nie szantażuj dziecka („jak nie posprzątasz pokoju, to nie pojedziesz na wycieczkę”), nie śmiej się, gdy zrobi coś źle – zniszczysz jego poczucie wartości. Jeżeli dostanie złą ocenę – nie krytykuj, bo nic tak nie niszczy motywacji jak presja! Jak więc postępować, żeby motywować swoje dziecko? Przede wszystkim kierując się zasadami empatii oraz rozmową!Pamiętaj, czego „Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”! Kreatywność to cecha nabyta, a więc zadbaj o rozwój swojego dziecka już od najmłodszych lat, by było szczęśliwym człowiekiem w przyszłości.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments