Syrop z sosny – właściwości i zastosowanie

0
208
syrop z sosny

Jak wygląda sosna wie chyba każdy z nas. To jedno z najpopularniejszych drzew. Z resztą nie ma się co dziwić. Jest ono mało wymagające dzięki czemu występuje w wielu miejscach na całym świecie (Europa, Ameryka, Azja). Nie każdy jednak z nas wie jak dużo właściwości zdrowotnych posiada to drzewo. Po pierwsze zawiera ono olejki eteryczne, związki żywicowe, a nawet witaminę C. Większości preparatów, które są wykonane z sosny wykorzystuje się głównie pąki i pędy.

Oprócz różnorakich wyciągów, które działają głównie moczopędnie czy wykrztuśnie wykorzystujemy także korę sosnową. A ta ma właściwości przeciwbiegunkowe i odkażające. Olejek sosnowy ma również bardzo duże zastosowanie w medycynie. Właściwie każdy z nas z pewnością miał z nim do czynienia. Możemy go bowiem znaleźć w wielu syropach. W końcu kto z nas nie miał infekcji dróg oddechowych. Poza tym olejek sosnowy znajdziemy jako jeden z głównych składników maści rozgrzewających. Tych właściwości jest jeszcze więcej co pokazuje jak bardzo niedoceniane jest to drzewo przez wielu z nas. Są jednak osoby, które bardzo cenią sobie jego syrop i w odpowiednim momencie w roku robią syrop sosnowy.

Nie jest to nic trudnego. Każdy z nas może go zrobić. Nie wymaga to od nas zakupu dodatkowych garnków i innych gadżetów. To co będzie nam potrzebne to pojemnik (mający chociażby litr pojemności), cukier, pędy sosny i woda. Najlepiej syrop wykonywać w takich miesiącach jak kwiecień i maj. To najlepszy czas na zebranie pędów. Warto zbierać te o długości ok. 13cm. Mają one dużo soku. Po ich zebraniu należy je umyć. Potem kroimy je na kawałki liczące ok. 1cm. Wkładamy je do wspomnianego pojemnika, zasypujemy cukrem i zalewamy to wodą. Tak zakręcony pojemnik wystawiamy na słoneczne miejsce i oczekujemy ok. tygodnia. Jak widać jego wykonanie nie należy do najtrudniejszych prac. Warto jednak pamiętać, że pomimo tak wielu zastosowań w medycynie, niektóre osoby nie powinny go zażywać.To głównie osoby, które mają astmę oskrzelową.

Co do samego wyrobu syropu jeśli boimy się go zrobić sami zawsze możemy kupić sprawdzone produkty w aptece.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments