Taniec istnieje właściwie tak długo, jak istnieje sam człowiek. Każda część społeczeństwa, na różnych etapach rozwoju miała swój własny sposób na taniec. Różne przyczyny lub potrzeby determinowały taniec. Nie ulega jednak wątpliwości, że bez tańca życie człowieka byłoby znacznie uboższe.
Współczesny taniec, podobnie jak każdy inny stanowi formę wypowiedzi, ukazania swojej indywidualności lub po prostu pozwala miło spędzić czas z drugą połową. Sam taniec jest na tyle szerokim pojęciem, że można go odnieść zarówno do sztuki, jak i do typowej rozrywki. Czym więc jest taniec – bardziej sztuką czy może rozrywką dla każdego? Odpowiedź jest prosta – jednym i drugim.
Taniec spotykamy w teatrze i operze, jako dopełnienie klasycznych i nowoczesnych sztuk teatralnych i przedstawień operowych. W tym kontekście taniec spełnia typową funkcję sztuki. Najbardziej charakterystycznym i trafnym przykładem są bez wątpienia sztuki baletowe. W najgłębszy sposób traktują one taniec jako najdoskonalszą formę sztuki – sztuki, która wymaga wiele ćwiczeń i poświęceń. Z drugiej zaś strony mamy taniec rozrywkowy. Co to właściwie oznacza taniec rozrywkowy? Oznacza to wszelkie formy, które wykorzystują taniec do dobrej zabawy, bez szukania w tej czynności jakiegoś rodzaju głębi. Tego typu taniec spotyka się na dyskotekach, weselach, ale także podczas ćwiczeń w fitness klubach. Samemu tańcowi w żaden sposób to nie umniejsza. Od samego początku swojego istnienia stanowił swoistą dwu funkcję – rozrywkową i artystyczną. We współczesnym świecie jest to jeszcze bardziej zauważalne niż kiedykolwiek wcześniej.
Należy pamiętać, że określenie czym jest taniec zależy w dużej mierze od tego z kim na ten temat rozmawiamy. Każdy może zupełnie inaczej odbierać taniec i to co on ze sobą niesie. Są osoby, które choć kochają taniec, to skupiają się raczej na jego oglądaniu, sami zaś nigdy w życiu nie wyszliby na parkiet jako tancerze. Taniec rozrywkowy pozwala na wyrzucenie z siebie emocji, rozluźnienie się, swoisty relaks. Z kolei taniec artystyczny pozwala na nasączyć duszę sztuką, co wpływa na zaspokojenie potrzeb kulturalnych.