Terapia kolorem i jej możliwości

0
104
terapia kolorem

Leczenie kolorem, czyli koloroterapia (a dokładniej chromoterapia), to dla wielu osób zabieg z pogranicza magii. Jak wprowadzanie do organizmu kolorów może pozytywnie wpłynąć na cokolwiek? Otóż okazuje się, że może, dlatego też zabieg koloroterapii jest coraz popularniejszy wśród osób poszukujących alternatywnych metod na skuteczne zrelaksowanie się, pobudzenie do działania oraz pozytywne wpływanie na zdrowie człowieka.

Już przed wieloma wiekami odkryto, że znaczenie odpowiedniego łączenia kolorów może mieć wpływ na zdrowie człowieka. Dlatego też koloroterapia była praktykowana z powodzeniem jeszcze w czasach starożytnych – między innymi w Chinach i w Egipcie. Zasadnicze działanie kolorów jest nastawione na dwie podstawowe funkcje – pobudzanie i uspokajanie człowieka. Wszystko zależy od odpowiedniego doboru kolorów. Sam mechanizm chromoterapii polega na wykorzystaniu najnowszych zdobyczy technicznych między innymi w leczeniu terapeutycznym.

Koloroterapia łączy w sobie zalety z zakresu metodyki biologii i fizyki. Barwa, czyli kolor to energia, która jest odbierana ludzkim okiem. Samo oko charakteryzuje się różnym stopniem wrażliwości na konkretne barwy. Odpowiednie dobranie koloru może pomagać w leczeniu konkretnych schorzeń. Zasada jest taka, iż kolory ciepłe są powszechnie wykorzystywane w terapiach, których zadaniem jest pobudzenie aktywności organizmu. Kolory zimne mają uspokoić i zrelaksować organizm człowieka. W wyniku przeprowadzanych badań wykryto również, że kolory mogą działać także na emocje oraz psychikę człowieka. W związku z tym koloroterpaia jest wykorzystywana w niektórych szpitalach jako dodatkowy czynnik wspomagający leczenie pacjentów. Z uwagi na fakt, iż źle stosowana koloroterapia może wywołać określone skutki uboczne, zaleca się wykorzystywanie tej techniki jedynie z pomocą specjalisty – nigdy samodzielnie. Chromoterapia jest obecnie jednym z najtańszych i najbardziej rozwojowych kierunków leczenia alternatywnego, którego walory wykorzystuje także współczesna medycyna – głównie jako metoda leczenia uzupełniającego.