Toruń: XX. Alternatywne Spotkania Teatralne „Klamra” w teatrze Od Nowa. 10 – 17 marca 2012 r.

0
87

Osiem spektakli najlepszych scen polskiej teatralnej alternatywy, pokazy filmów związanych z teatrem, koncert, dyskusje, warsztaty, a na deser wystawa plakatów Leszka Mądzika. W sobotę 10 marca rozpocznie się w toruńskiej Od Nowie jubileuszowa, dwudziesta edycja Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra wprowadzająca ten festiwal do grona najstarszych imprez teatralnych w kraju.

Program Jubileuszowej edycji pełen jest kontrastów. Od sceny tańca reprezentowanej przez trójmiejskie Dada von Bzdülöw (Caffe Latte) i Sopocki Teatr Tańca (Dali), przez eksperyment poznańskiego Usta Usta Republika (Ukryte), po klasyków awangardy z lubelskiego Teatru Provisorium (Bracia Karamazow) i poznańskiego Teatru Ósmego Dnia (Osadzeni. Młyńska 1). Na scenie pojawi się też warszawskie Studium Teatralne (Król kier znów na wylocie), a na zakończenie – szczeciński Teatr Kana (Niewypowiedziane). Porywacze Ciał z Poznania przywiozą na Klamrę przedpremierowy pokaz najnowszej sztuki Zapis automatyczny. Gościem specjalnym festiwalu będzie wielki twórca teatralny, grafik i reżyser Leszek Mądzik, kreator Sceny Plastycznej KUL. Podczas Klamry otworzy wystawę swoich plakatów.

Klamra jest dziś jednym z najstarszych i najbardziej cenionych festiwali teatru alternatywnego w kraju, nie ma jednak charakteru konkursu. Konkurs jest sposobem kategoryzowania teatrów na lepsze i gorsze. Dlatego, chociaż od pięciu lat przyznajemy nagrodę, to decydują o niej widzowie mówi Maurycy Męczekalski, szef festiwalu i klubu Od Nowa.

XX. edycja Klamry przynosi niemalże rewolucyjną zmianę w sferze identyfikacji toruńskiego festiwalu. Przez 19 edycji Klamra była wierna zasadzie plakatu afiszowego, utrzymanego w charakterystycznej, czarnej tonacji. W tym roku specjalny, autorski plakat zaprojektował mistrz teatru Leszek Mądzik, tworząc niepokojący, operujący fragmentami ciał manekinów obraz.

Na klamrowiczów czeka bogaty program wydarzeń towarzyszących. Wśród nich znajdą się: monodram Iwony Jędry Le Pas Jaques, wystawa prac i warsztaty teatralne Leszka Mądzika, koncert The EDVB (czyli The European Double-Hundred-Million-Euro-Bass Very-Free-Jazz Band), prezentacja filmowców o Teatrze Cogitatur, projekcja głośnej Piny w reż. Wima Wendersa i spotkanie z teatrologiem dr Arturem Dudą (Katedra Kulturoznawstwa UMK) pt. Polski teatr alternatywny po 1989 roku z perspektywy Akademickich/Alternatywnych Spotkań Teatralnych KLAMRA.

Toruński festiwal odbywa się od narodzin w 1993 roku w Studenckim Klubie Pracy Twórczej Od Nowa, kultowym miejscu znanym m.in. z narodzin Republiki Grzegorza Ciechowskiego czy Kobranocki, koncertów Komedy czy festiwali Blues Od Nowa i Jazz Od Nowa. Klamra jest też bez wątpienia jest jednym z markowych produktów kulturalnych Torunia. Festiwal ma skonkretyzowane plany rozwojowe. Jesienią 2012 powstanie obok starej Od Nowy, nowy budynek z salą widowiskową. Pozwoli to poszerzyć program Klamry z 8 do 15-16 przedstawień zapowiada Męczykalski.

Termin: KLAMRA 2012 odbędzie się w dniach 10 – 17 marca 2012 r. Spektakle będą odbywały się codziennie o godz. 19:00.

Pełny program i informacje o teatrach: http://www.klamra.umk.pl/main.php?HIS=2012

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments