Warszawa: Premiera w Baju – spektakl dla dzieci do 3 lat: „Śpij”

0
117

Teatr Baj zaprasza na premierę przedstawienia dla dzieci do 3 lat. „Śpij” rozpoczyna nowy nurt repertuarowy: Bajowe Najnaje, w ramach którego tworzone będą w Baju spektakle dla najmłodszych widzów.

 

 

 

premiera: marzec 2012

 

 

 

 

reżyseria i scenografia: Alicja Morawska-Rubczak

muzyka: Wojciech Morawski

obsada:

Elżbieta Bieda i Andrzej Bocian / Magdalena Dąbrowska i Marta Gryko

wykonanie muzyki na żywo:
Wojciech Morawski / Robert Kowalczyk

światło: Robert Kowalczyk

inspicjent: Jan Zieliński

wykonanie scenografii:
Małgorzata Jankowska, Ewa Kłusek (kierownik pracowni), Łukasz Kuczyński, Paweł Zglinicki

konsultacje – psychopedagodzy kreatywności: Dominika Orłowska, Karolina Taranko

 

Połóżcie się wygodnie, a zobaczycie jak dużo może się wtedy wydarzyć. Zapraszamy Was do przytulnego i mięciutkiego świata wielkiej kołdry, która kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Poczujcie się swobodnie i bezpiecznie. Przekonacie się, jak wiele dzieje się na granicy jawy i snu. Śpij to przedstawienie o tym, jak pozornie zwyczajna czynność kładzenia się spać, może okazać się inspirująca i zaskakująca. To spektakl, który codzienności przygląda się w niecodzienny sposób i z właściwą niemowlętom dociekliwością i ciekawością, odkrywa świat.

 

Śpij powstało z myślą o najnajmłodszych widzach teatralnych, czyli dzieciach w wieku od kilku miesięcy do trzeciego roku życia. Specjalnie dla nich stworzyliśmy bezpieczną, przytulną i komfortową przestrzeń, w której będą mogły poczuć się zupełnie swobodnie, być nie tylko widzami, ale gośćmi. Jednym z głównych założeń przedstawienia jest stymulowanie i rozwijanie dziecięcej wyobraźni i kreatywności. Śpij jest przedstawieniem otwartym na interakcję i spontaniczność widzów, w którym artyści pragną twórczo przetwarzać, a nie ograniczać ekspresję dzieci. Ogromna otwartość aktorów na reakcje widzów, muzyka grana na żywo na akustycznych instrumentach, delikatne światło i przytulna „poduchowa” atmosfera, pozwolą widzom w każdym wieku poczuć się przyjemnie. Przedstawienie ma strukturę otwartą i tak naprawdę może nigdy się nie kończyć; zwłaszcza, gdy rodzice będą chcieli proponowane podczas spektaklu zabawy kontynuować z dziećmi w domu.

 

O teatrze dla najnajów

 

Spektakl wpisuje się w nurt teatru dla najnajmłodszych, który zainicjowany został w Polsce przed pięcioma laty, za sprawą Zbigniewa Rudzińskiego z poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka. Choć może wydawać się to mało prawdopodobne, spektakle dla niemowląt przygotowywane są na świecie od blisko trzydziestu lat – twórcami tego ruchu są włoscy artyści związani z bolońskim teatrem La Baracca – Roberto i Valeria Frabetti. Te spektakle, pełne sensorycznych doznań, oddziałujących na wszystkie zmysły, cechuje ogromne wyczulenie na malutkiego widza, chęć porozumiewania się z nim jego własnym językiem. Brak struktury narracyjnej, tradycyjnie opowiadanej historii nie jest tutaj przeszkodą do niezwykle twórczego i odkrywczego budowania przedstawienia, w którym najważniejsze jest spotkanie z publicznością. To teatr bardzo doznaniowy, w którym działają kolory, kształty, dźwięki, a nawet zapachy i smaki. Śpij to kwintesencja dobrego teatru dla najnajmłodszych, a ponadto pierwszy w Polsce projekt zrealizowany w oparciu o pracę warsztatową z dziećmi w żłobku połączoną z konsultacjami z psychopedagogami kreatywności.

 

 

Przedstawienie Śpij to połączenie tradycji najstarszego teatru lalek w Polsce z nieposkromioną wyobraźnią
i dociekliwością młodych twórców oraz ogromnym doświadczeniem psychologów kreatywności oraz pedagogów. Alicja Morawska-Rubczak – znana jako krytyk i kurator teatru dla dzieci, jedyny polski specjalista w dziedzinie teatru dla najnajmłodszych, tym razem w roli reżysera i scenografa przedstawienia.

 

 

Więcej na temat nurtu teatru dla najnajmłodszych na stronie reżyserki przedstawienia:

http://alicjarubczak.wordpress.com/teatr-dla-najnajmlodszych/

 

Teatr BAJ

ul. Jagiellońska 28,

03-719 Warszawa,

www.teatrbaj.pl

 

KASA TEATRU

tel./ faks (022) 818 08 21;

kasa@teatrbaj.pl

poniedziałek nieczynna;

od wtorku do piątku: 9.30 – 17.30;

w sobotę i niedzielę 10.00 – 14.00

 

Słowo od reżysera

 

Teatr dla najnajmłodszych to fascynująca dziedzina – mówi reżyserka spektaklu Alicja Morawska-Rubczak – wymagająca jednak ogromnej odpowiedzialności i przygotowania twórców. Dlatego pracę nad przedstawieniem rozpoczęliśmy od wspólnych warsztatów z aktorami. Pomogło w tym moje doświadczenie zdobywane na festiwalach, gdzie przez blisko pięć lat miałam okazję obejrzeć ponad setkę produkcji dla tak małych dzieci. Zaskoczyła mnie bardzo otwartość całego zespołu na tę – akurat dla nich nową dziedzinę. Nieocenione okazały się również warsztaty i dyskusje z największymi twórcami tego nurtu, m.in. Roberto Frabettim, Myrto Dimitriadou, Barbarą Kölling czy Charlotte Fallon, w których regularnie brałam udział. Ich doświadczenie nauczyło mnie bardzo wiele i przekonało, że zwłaszcza praca warsztatowa z dziećmi jest wspaniałą drogą do stworzenia przedstawienia. Przebywając z tymi małymi ludźmi, przyglądając się ich działaniom, indywidualności zachowań, otwartości na świat, po prostu się ich uczymy. Dlatego właśnie scenariusz Śpij powstawał podczas warsztatów z dziećmi ze żłobka. Nasze pomysły na bieżąco konsultowane były z psychopedagogami kreatywności oraz pedagogami pracującymi na co dzień z dziećmi młodszymi niż trzyletnie. To bardzo ciekawe połączenie – każda minuta naszego spektaklu opracowana została tak, żeby stymulować wyobraźnię, a jednocześnie nie ograniczać dziecięcych reakcji, czerpać z nich inspirację do działań. Aktorzy i współdziałający z nimi muzyk są jak niezwykle czuła membrana, zbierająca wibrację z całej widowni. Bardzo ciekawe jest również obserwowanie tego, co dzieje się pomiędzy widzami – jak dzieci oddziałują na siebie wzajemnie i jak bardzo dorośli zmieniają się po wejściu w tę specyficzną, opartą na wzajemnej bliskości, teatralną przestrzeń. Praca nad Śpij była dla mnie – również jako badacza teatru dla dzieci – nieocenionym doświadczeniem i przyniosła bardzo wiele zaskoczeń. Mamy nadzieję, że przedstawienie zaskoczy pozytywnie również naszych widzów.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments