Przedszkolak to już nie malutki bobas, ale do dorosłości też mu z pewnością daleko. Jednak jest już na tyle duży, aby pomóc Ci w uprawie roślin w ogródku. Jeśli macie miejsce na kilka grządek z warzywami czy ziołami, to nie zastanawiaj się tylko zrób ze swojej pociechy prawdziwego ogrodnika.
Profesjonalny sprzęt
Każdy ogrodnik musi posiadać specjalistyczny sprzęt. Z pewnością Ty również masz łopatę, grabie, konewkę oraz inne niezbędne narzędzia. Przygotuj taki zestaw także dla dziecka. W sklepach z zabawkami z pewnością znajdziesz zestaw do zabawy w piasku, którego poszczególne części świetnie sprawdzą się podczas prac ogrodniczych. Można tam też znaleźć kolorowe konewki i wiele innych przydatnych sprzętów.
Profesjonalna odzież
Praca w ogrodzie nie należy do najczystszych. Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że wymaga też specjalnej odzieży. Oczywiście nie musisz kupować najmodniejszych w tym sezonie ogrodniczek. Wiosną doskonale sprawdzą się stare dresy, leginsy, dżinsy i bluzy. W cieplejszym okresie możesz założyć dziecku krótkie spodenki i koszulkę z krótkim rękawkiem. Najważniejsze jest, żeby czuło się swobodnie podczas pracy. Warto też pomyśleć o wygodnych butach. Najlepiej sprawdzą się buty pełne, a na zmianę kalosze. Te drugie sprawdzą się szczególnie podczas podlewania grządek. Ubierając dziecko do prac w ogródku należy pamiętać, że musi mu być przede wszystkim wygodnie i ciepło. Odzież taka nie powinna być również najnowszą, ponieważ trzeba liczyć się z zabrudzeniami, które będzie bardzo ciężko odeprać.
Rośliny dla malucha
Dzieci są bardzo niecierpliwe i szybko chcą widzieć efekty swoich działań. Niestety w ogrodzie nie zawsze można przyspieszyć wzrost roślin. Dlatego też wybierz dla swojego małego ogrodnika warzywa, które bardzo szybko zobaczy. Doskonale sprawdzi się fasolka. Wystarczy dwa tygodnie, żeby maluch mógł cieszyć się pierwszymi listkami, a to zachęci go do dalszego dbania o swoją uprawę. Jeśli chcesz pokazać dziecku jak rosną roślinki to przygotuj szklane naczynie, słoik albo szklankę, naciągnij na nie gazę, a następnie wlej wodę. Na gazie połóż kilka ziarenek fasoli. Pozwól maluchowi codziennie obserwować co się dzieje. Wystarczy 2-3 dni, aby nasionka się zmieniły, a po tygodniu będzie można już zobaczyć korzonki. Takie obserwacje bardzo podobają się dzieciom.
Na dziecięcych grządka powinny się pojawić przede wszystkim rośliny jednoroczne, które można zjeść. Doskonale sprawdzają się pomidory, rzodkiewki czy sałata. Wszystkie one rosną dość szybko i po pojawieniu się części jadalnej malec będzie mógł je spróbować. Jak się można domyślić samodzielnie wyhodowane jedzenie smakuje lepiej.
Razem raźniej
Do prac ogrodniczych nie deleguj samego przedszkolaka. Dla niego będzie to raczej nudnym zajęciem. Dlatego znacznie lepiej jeśli będziecie uprawiali ogródek wspólnie. Każda kolejna roślinka, która wyrośnie będzie sprawiała podwójną radość – bo wyhodowana przez dziecko wspólnie z rodzicami.