Wielkimi krokami zbliża się sezon na komunie święte. Zorganizowanie przyjęcia komunijnego to duży wydatek dla rodziców – organizacja komunii jest coraz droższa, i zarówno pod względem wystawności przyjęcia, jak i wydatków coraz bardziej zbliża się do kosztów wesela.
Jakie są koszty przyjęcia komunijnego?
Wystawne przyjęcie i drogie prezenty to nieodłączne elementy przyjęcia komunijnego. Dzieci cieszą się zarówno na prezenty, jak i na to, że przyjęcie będzie zorganizowane tylko dla nich, i to one będą w centrum uwagi. Trudno odmówić córce czy synowi tej przyjemności, szczególnie, jeśli takie są zwyczaje w środowisku, w którym przebywa dziecko. Można się buntować, ale trendu nie da się już zatrzymać – komunia to ogromny wydatek nie tylko dla rodziców, ale i rodziców chrzestnych i pozostałych gości. Na tę okazję trzeba zaoszczędzić pewną kwotę lub wziąć kredyt – do wyboru jest pożyczka na dowód i kredyt w banku, wiążący się z bardziej skomplikowanymi formalnościami.
Jeśli decydujemy się tradycyjnie zorganizować imprezę we własnym domu, samodzielnie, to koszt posiłków dla każdego gościa będzie wynosił 20-40 złotych. Jeśli jednak organizujemy imprezę w restauracji, cena na osobę może wynieść 100-160 złotych. Eleganckie, jednolite ubranie można zakupić w parafii (koszt około 200 złotych), uszyć samodzielnie, jeśli mamy takie zdolności, zamówić u krawca lub kupić gotową. Strojna sukienka kosztuje 400-700 złotych, a garnitur dla chłopca – 300-500 złotych. W przypadku dziewczynek trzeba doliczyć również koszt fryzjera, czyli 100-200 złotych. Do tego piękny tort (100-300 zł) i prezenty. W sumie daje to koszt porównywalny ze skromnym weselem.
Jakie prezenty na komunię?
Rodzice chrzestni także są narażeni na duże wydatki – aktualnie daruje się drogie prezenty, albo Biblię, łańcuszek z medalikiem lub krzyżykiem, a do tego – koperta. W sumie koszt to 600-1000 złotych, a bywa, że i znacznie więcej – wszystko zależy od środowiska, w jakim dziecko jest wychowywane.
Jeśli chodzi o rodziców, to oprócz organizacji imprezy obowiązuje ich zakup prezentu. Tradycyjnie kupuje się dziecku rower (300-1000 zł), tablet (200-2000 zł), laptop (1200-3000 zł). Popularnym prezentem stał się ostatnio quad – koszt 2000-8 000 złotych.