Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty – co musisz wiedzieć?

2
1476
Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty

W maju, kiedy absolwenci szkół średnich piszą swoje egzaminy, najmłodszych uczniów również czekają specjalne sprawdziany. Wprawdzie Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty nie determinuje dalszej kariery naukowej ani zawodowej, niemniej jednak warto także o nim wspomnieć.

Kto pisze Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty?
Jak sama nazwa wskazuje sprawdzian ten piszą dzieci kończące pierwszy etap nauki jakim są klasy 1-3 w szkołach podstawowych.

Czemu służy Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty?
Sprawdzian ten jest przede wszystkim informacją dla nauczyciela w jakim stopniu uczeń opanował podstawę programową przeznaczoną dla najmłodszych. Ocena z testu jest też pomocą w określeniu poziomu jaki prezentuje uczeń idąc do czwartej klasy.

Jak wygląda Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty?
Sprawdzian kompetencji nie różni się zbytnio od zwykłej klasówki. W wielu szkołach jest on przeprowadzany na wyznaczonej lekcji, po której uczeń wraca do swoich planowych zajęć. W podstawówkach dzień sprawdzianu jest traktowany dokładnie tak samo jak każdy inny dzień nauki. Nie ma specjalnego przygotowania jak w przypadku testu dla szóstoklasistów czy gimnazjalistów.

Pytania na Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty?
W przypadku egzaminów dla starszych uczniów treść pytań przygotowywana jest odgórnie i w całej Polsce obowiązują te same testy. W przypadku Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty to przedstawiciele szkoły wybierają jeden z wielu dostępnych testów. W Polsce swoje testy kompetencyjne przygotowuje i oferuje kilka wydawnictw. Różnią się one między sobą poziomem trudności. Dyrektor szkoły po konsultacji z nauczycielami wybiera jeden z nich i dostosowuje termin sprawdzianu do terminarza wybranego wydawnictwa.

Terminy Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty
W zależności od organizacji, która przygotowuje pytania testowe data sprawdzianu jest różna. Niektórzy trzecioklasiści pisali już swoje sprawdziany w kwietniu, a inni dopiero będą je pisali w maju. Warto jednak wiedzieć, że konkretny test jest pisany przez wszystkie dzieci w tym samym czasie, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Kto sprawdza i ocenia Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty?
Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty jest sprawdzany i oceniany przez wskazanych przez dyrektora placówki nauczycieli.

Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów to pierwszy, poważny egzamin małego ucznia. Niektórzy uważają, że jest to ważny krok w życiu, inni, że to niepotrzebny stres dla dzieci i rodziców. Zdaniem wielu nauczycieli i rodziców ten sposób sprawdzania wiadomości jakie posiadają uczniowie na niewiele się zdaje. Często jest on traktowany bardziej jako sprawdzian umiejętności pedagogicznych nauczyciela, aniżeli jako sprawdzian wiedzy uczniów. Czy zatem ma sens i czy jest potrzebny?

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zofia
Zofia
11 miesięcy temu

dziękuję bardzo za pomoc

EMMA
EMMA
9 miesięcy temu
Reply to  Zofia

OK