Prezent na komunię – czego lepiej nie dawać

0
386
prezent na komunię

Komunia Święta to bardzo szczególna uroczystość dla dziecka. Jednak jest to również spory problem dla gości, którzy muszą wybrać idealny prezent. Właściwie nie ma specjalnych ograniczeń dotyczących upominków komunijnych, niemniej jednak warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że upominek nikomu nie sprawi przykrości.

 

Pamiętaj o charakterze uroczystości

Wybierając prezent dla dziecka pamiętaj o tym, że Pierwsza Komunia Święta to przede wszystkim przeżycie duchowe związane bezpośrednio z wiarą katolicką. Dlatego też nie kupuj upominków, które stoją w jakiejkolwiek sprzeczności z wiarą lub są nieakceptowane przez Kościół. Biorąc pod uwagę rangę i charakter uroczystości zamiast kolejnego tomu Harrego Pottera wybierz książkę o innej tematyce.

 

Nie kupuj prezentów sprzecznych z wartościami święta

Jak już wspominano Pierwsza Komunia to uroczystość duchowa, dlatego też nie najlepszym pomysłem są upominki związane przede wszystkim z urodą. Od kilku lat panuje moda na wręczanie dziewczynkom talonów, bonów lub voucherów na zabiegi kosmetyczne np. na operację uszu. Taki prezent komunijny jest uważany za co najmniej niestosowny.

 

Wybierz prezent w racjonalnej cenie

Obdarowując dziecko należy pamiętać nie tylko o tym, by sprawić mu przyjemność, ale również o tym, by nie sprawić przykrości jego rodzicom i innym gościom. Jeśli rodzina dziecka nie jest zbyt zamożna, to bardzo drogi prezent może wprawić ją w zakłopotanie. Jeśli chcesz kupić chrześniakowi dobry rower, ale boisz się urazić tym rodziców, możesz ustalić wspólny zakup innym członkiem rodziny. Jeden podarunek od obojga chrzestnych, albo od babci i cioci będzie tak samo wspaniały dla dziecka, a nie sprawi przykrości rodzicom i innym mniej zamożnym krewnym.

 

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Pierwszą Komunię Świętą przyjmuje dziecko w wieku 8-9 lat. Niestety niektórzy goście wybierając komunijny prezent zdają się o tym zapominać i obdarowują dziecko cudownym podarkiem, którego użytkowanie może być dla niego niebezpieczne. Doskonałym tego przykładem jest kupowanie dzieciom np. quadów. Zabawa tymi pojazdami bardzo często prowadzi do poważnych w skutkach wypadków.

 

Nie kupuj „żywych” prezentów

Kolejnym upominkiem, którego lepiej nie dawać dziecku jest zwierzątko. Taki prezent może być bardzo kłopotliwy z wielu powodów. Przede wszystkim ktoś z domowników może być uczulony na sierść. Ponadto sposób funkcjonowania rodziny nie zawsze pozwala na odpowiednią opiekę nad zwierzęciem. Dla dziecka ogromną radością będzie zwierzak, ale oddanie go będzie bardzo trudne.

 

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments