Ząbkowanie a pierwsza wizyta u dentysty – kiedy i w jakim celu

0
112
ząbkowanie

Rodzice często martwią się, gdy ich pociecha długo nie ma pierwszego ząbka lub pojawiają się one bardzo wcześnie. Kalendarz ząbkowania każdego dziecka jest indywidualny. Należy jednak mieć pod kontrolą ten etap i w razie potrzeby udać się do dziecięcego stomatologa.

Ząbkowanie u dzieci rozpoczyna się w różnym czasie, ale statystycznie pomiędzy 4. a 7. miesiącem życia niemowlęcia. W rzeczywistości zdarza się nawet, że dzieci rodzą się z pierwszym ząbkiem lub wręcz odwrotnie, pierwszy ząb wyrasta dużo po skończeniu przez malucha pierwszego roku. Wszystkie te sytuacje znajdują się w normie. Rodzice często niepokoją się, widząc pierwsze objawy ząbkowania. Gdy dziecko ma ząbki bardzo wcześnie, wątpliwości dotyczą sposobu ich czyszczenia. U miesięcznego niemowlęcia jest to zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku półroczniaka. Natomiast opóźnione ząbkowanie dostarcza niepokoju, czy na pewno wykształcone są zawiązki zębów. W pierwszym przypadku, jeżeli niemowlę karmione jest jedynie piersią, wystarczy ząbki przecierać raz dziennie czystym gazikiem nasączonym wodą. Gdy dziecko porośnie, zacznie spożywać stałe pokarmy, można zainwestować w pierwszą miękką gumową szczoteczkę i pastę bez fluoru. W drugim przypadku powinno się cierpliwie czekać. Jeżeli jednak dziecko osiągnie półtora roku i nie będzie posiadało żadnego ząbka, należy się udać do lekarza.

Pierwsza wizyta u stomatologa

To ważne wydarzenie zarówno dla dziecka jak i rodzica. Powinniśmy zadbać o to, aby przebiegło miło i przyjemnie. Dzięki temu nasza pociecha nie będzie się obawiać takich wizyt w przyszłości. Obecnie gabinety ze stomatologią dziecięcą są bardzo komfortowo urządzone. Niektóre posiadają nawet gaz rozweselający (podtlenek azotu), który jest bezpieczny i nieszkodliwy, a dziecko jest rozluźnione i nie czuje lęku.

To, kiedy udamy się do stomatologa z dzieckiem, zależy w głównej mierze od nas. Gdy nie ma oczywistych przesłanek ku temu, aby pójść do lekarza, można wybrać się na pierwszą wizytę z dzieckiem po ukończeniu roku lub półtora roku, aby stomatolog sprawdził, czy ząbki są zdrowe i nie ma zaczątków próchnicy. Lekarz określi podczas takiej wizyty, kiedy powinniśmy pojawić się następny raz, poleci nam pastę odpowiednią dla naszego malucha, doradzi w sprawie szczoteczki i higieny jamy ustnej. Poinstruuje nas, jak uczyć dziecko poprawnych nawyków higienicznych. Doradzi, kiedy zmienić szczoteczkę oraz pastę i na jakie.

W przypadku jednak jeśli mamy wątpliwości lub czujemy niepokój związany z ząbkowaniem naszego dziecka, nie ma sensu czekać. Najlepiej udać się wtedy jak najszybciej do stomatologa dziecięcego, który pomoże nam się uspokoić i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Dzieci podczas ząbkowania stają się marudne, płaczliwe, często odmawiają posiłków, gorzej śpią. Jeżeli do gorszego nastroju maluszka dojdą kolejne objawy, można wtedy zastanowić się jak dziecku pomóc.

Jak rozpoznać objawy ząbkowania?

W tym trudnym okresie nasze dziecko:

  • marudzi i płacze bez powodu,
  • gorzej śpi,
  • odmawia jedzenia, płacze podczas posiłków,
  • rączki i wszystko, co mu w nie wpadnie, wkłada do buzi i intensywnie się ślini,
  • ma zaczerwienioną pupę, zdarzają się biegunki,
  • ma katar,
  • ma podwyższoną temperaturę.

Może się zdarzyć, że wszystkie objawy ząbkowania występują w tym samym czasie lub któryś z nich, np. gorączka, nasili się do tego stopnia, że należy udać się z dzieckiem do pediatry. Przy silnych biegunkach należy pamiętać o nawadnianiu dziecka. Oprócz mleka z piersi powinno się podawać również wodę. Jeżeli maluch odmawia picia, również powinniśmy udać się z nim do szpitala, bo istnieje ryzyko odwodnienia.