Na co zwrócić uwagę wybierając okulary słoneczne

0
696
okulary sloneczne

Lato w pełni i słońce świeci bardzo mocno. Przydałyby się okulary słoneczne dla Ciebie i Twoich najbliższych. Niestety nie każde okulary dostępne w sklepach spełniają swoją funkcję ochronną. Zobacz, jak wybrać okulary, które są nie tylko ładne, ale również chronią oczy.

 

Zadanie okularów słonecznych

Głównym zadaniem okularów słonecznych jest ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznym oraz promieniami UV. Zbyt duża ilość światła docierająca do naszych oczu sprawia, że nie widzimy dobrze i mrużymy oczy. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest promieniowanie UV, które dostaje się do siatkówki i może ją uszkadzać. Aby maksymalnie ograniczyć szkodliwy wpływ światła słonecznego na oczy, powinniśmy chronić je ciemnymi okularami.

 

Kolor okularów

W sklepach można kupić wiele różnych modeli okularów słonecznych. Różnią się wielkością, oprawkami oraz kolorem szkieł. Niestety nie wszystkie barwione szkła tak samo chronią oczy. Zdaniem specjalistów najlepiej sprawdzają się szkła barwione na kolor zielony, szary, brązowy lub granatowy. Inne barwy szkieł ładnie wyglądają ale nie spełniają funkcji ochronnej.

 

Kształt okularów

Cechą, którą bierze się pod uwagę podczas wybierania okularów słonecznych jest też ich wielkość. Szkła powinny być duże takie, aby zakrywały dokładnie oczy i ostre światło słonecznie nie przeszkadzało nawet, kiedy patrzy się na boki. Kolor oraz kształt oprawek nie ma znaczenia dla ochrony naszych oczu.

 

Filtr UV

Najważniejszym elementem okularów słonecznych jest filtr UV, który chroni oczy przed niebezpiecznym promieniowaniem ultrafioletowym. Wybierając okulary zarówno dla dzieci jak i dorosłych trzeba sprawdzić czy posiadają warstwę ochronną. Należy pamiętać, że najtańsze okulary w większości wypadków nie są chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym. Dlatego też nie należy ich kupować. Przyciemniane okulary bez filtra są bardziej niebezpieczne dla oczu aniżeli zupełny brak okularów.

 

Okulary słoneczne poprawiają jakość widzenia podczas słonecznych dni. Jeśli są dobrze dobrane dodatkowo chronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jeśli zależy Ci na zdrowiu narządu wzroku całej rodziny wyposaż wszystkich w dobrej jakości okulary.

 

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments