Krople do oczu – o czym musisz pamiętać?

0
736
krople do oczu

W okresie wakacji jedną z częstych dolegliwości są problemy z oczami. Do dziecięcych oczu często dostaje się piasek, który je podrażnia, zdarzają się zapalenia spojówek czy suchość oka powodowana wysokimi temperaturami. W tych wszystkich problemach zalecane są krople do oczu. Niezależnie od tego czy zawarty jest w nich antybiotyk, czy zwykła sól fizjologiczna z nawilżającymi dodatkami istnieje kilka zasad bezpiecznego ich używania, które powinnaś znać.

 

1. Data przydatności do użycia
Krople do oczu podobnie jak i inne leki i środki medyczne posiadają swoją datę ważności. Na opakowaniu znajduje się informacja do kiedy można z nich bezpiecznie korzystać. Ponadto na większości opakowań znajduje się również informacja o terminie przydatności po otworzeniu buteleczki. W przypadku kropli do oczu bardzo często jest tak, że po upływie kilku lub kilkunastu dni substancja czynna przestaje działać. Dlatego musisz pamiętać, że nie należy korzystać z kropli do oczu, które są przeterminowane lub były wcześniej otwarte.

 

2. Niebezpieczeństwo kryjące się w buteleczce
Krople do oczu to bardzo delikatne medykamenty i często zdarza się, że w otwartych pojemnikach, które są źle przechowywane, pojawiają się chorobotwórcze bakterie i grzyby. Jeśli dostaną się do oka mogą zaostrzyć objawy choroby lub wywołać dodatkowe dolegliwości. Stąd też niezwykle ważne jest dokładne pilnowanie terminu ważności kropli oraz przechowywanie ich w odpowiednich warunkach.

 

3. Przechowywanie kropli do oczu
Krople do oczu należy przechowywać w warunkach opisanych na opakowaniu. Większość z nich nie może być przechowywana w temperaturze powyżej 25 stopni. Niektóre krople wymagają niższej temperatury i zaleca się ich przechowywanie w lodówce. Kropli do oczu nie wolno zamrażać, dlatego sugeruje się umieszczanie ich, podobnie jak innych leków, na półeczce znajdującej się na drzwiach.
Krople do oczu przechowywane w lodówce przed użyciem powinny zostać wyjęte na 5 minut, aby się nieco ogrzały.

 

4. Zostaw krople w pudełku
Wszelkie leki podawane dzieciom lub dorosłym powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach. Jeśli krople do oczu są zapakowane w tekturowe pudełka, należy je w nich zostawić. Na pudełku znajduje się wiele ważnych informacji takich jak np. nazwa i skład leku, sposób przechowywania czy data ważności. Wszystkie one mogą przydać się, jeśli pojawią się niepokojące objawy związane np. z nadwrażliwością na składniki leku. Ponadto tekturowe pudełko chroni krople przed światłem, które na niektóre substancje lecznicze ma negatywny wpływ.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments