Wakacyjna biegunka – jak sobie z nią poradzić?

0
498
biegunka

Wakacje to czas, kiedy próbujemy nowych, nierzadko egzotycznych potraw, które nie zawsze dobrze działają na nasz organizm. Ponadto w ciepłe dni znacznie częściej mamy do czynienia z zatruciami czy chorobami wirusowymi i bakteryjnymi powodującymi biegunki. Warto wiedzieć co zrobić, aby jak najszybciej pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości oraz maksymalnie złagodzić ich skutki.

 

Przede wszystkim nawadnianie

Podczas letnich dni pocimy się znacznie więcej niż  w innych porach roku. W ten sposób z naszego organizmu ucieka spora ilość wody. Biegunka dodatkowo odwadnia nasz organizm. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie płynów. Najlepiej pić wodę mineralną, lub herbatki ziołowe, które nie podrażniają żołądka i jelit. Jeśli biegunka trwa dłużej, wówczas warto sięgnąć po specjalne saszetki lub tabletki rozpuszczalne do przygotowywania napojów z elektrolitami i glukozą. Środki takie można nabyć w każdej aptece. Wybierając specyfik należy dostosować go do wieku chorego.

 

Sięgnij po probiotyki

Biegunka sprawia, że organizm zostaje pozbawiony specyficznych bakterii znajdujących się w układzie pokarmowym. Radykalne zmniejszenie ich ilości dodatkowo utrudnia zapanowanie nad dolegliwością. Dlatego bardzo ważne jest uzupełnianie ilości dobrych bakterii. Najlepiej zrobić to przyjmując probiotyki. Obecnie dostępne są różne produkty zawierające niezbędne bakterie. Jeśli chory ma apetyt może je przyjmować w postaci np. jogurtów lub innych pokarmów z dodatkiem probiotyków. Jeśli nie ma ochoty na jedzenie wówczas warto dodać do napojów probiotyki w proszku, które można nabyć w aptece.

 

Wybieraj odpowiednie pokarmy

W okresie, gdy atakuje biegunka nie należy jeść ciężkostrawnych potraw. Lepiej do swojej diety wprowadzić gotowany ryż i marchewkę. Te produkty działają łagodząco na  układ pokarmowy i przyspieszają ustępowanie biegunki.

 

W przypadku letnich biegunek niezależnie od tego czy cierpią z ich powodu dzieci czy dorośli wszyscy powinni postępować tak samo. Duża ilość napojów z elektrolitami, probiotyki i delikatna, lekkostrawna dieta to podstawa. Jednakże, jeśli biegunka jest bardzo nasilona, towarzyszy jej gorączka lub trwa długo, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza. Takie objawy towarzyszą nie tylko zatruciom, ale również innym znacznie cięższym chorobom, o czym trzeba pamiętać.

 

 

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments