CiążaWirus Zika – co warto o nim wiedzieć?

Wirus Zika – co warto o nim wiedzieć?

W ostatnim czasie w wielu serwisach informacyjnych można było zobaczyć informacje dotyczące wirusa Zika. Niestety poza połączeniem tego drobnoustroju ze wzrostem ilości urodzeń dzieci z małogłowiem, niewiele o nim w Polsce się mówi.

 

Czym jest wirus Zika?

Wirus Zika należy do grupy Flawiowirusów. Do tej samej grupy zalicza się m.in. wirus odkleszczowego zapalenia mózgu czy wirus zapalenia wątroby typu C. Ten konkretny wirus przenoszony jest przez komary żyjące w klimacie tropikalnym. Wystarczy ukłucie, aby dostał się do organizmu i wywołał chorobę.

 

Choroba wywoływana wirusem Zika

Wirus Zika wywołuje chorobę, która swoim przebiegiem przypomina zwyczajne przeziębienie. Pojawia się ból głowy, podwyższona temperatura, niekiedy towarzyszą jej dreszcze, wysypka i zapalenie spojówek. Bywa, że choroba mija niezauważona. Zdrowy organizm łatwo daje sobie z nią radę i nie jest ona dla niego groźna.

 

Wirus Zika – kobiety w ciąży

O ile dla większości ludzi wirus nie jest groźny, o tyle w przypadku kobiet w ciąży staje się bardzo niebezpieczny. Z badań prowadzonych nad wirusem wynika, że ma on duży wpływ na rozwinięcie się u płodu małogłowia – ciężkiej wady wrodzonej. Kobiety, które w okresie ciąży zostały zarażone wirusem znacznie częściej rodziły chore dzieci, stąd też lekarze zalecają wysoko posuniętą ostrożność podczas przebywania poza domem. Należy jednak pamiętać, że ostrzeżenia te dotyczą jedynie kobiet przebywających w krajach o tropikalnym klimacie.

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Obecnie wirus Zika nie jest niebezpieczny dla osób mieszkających w naszym kraju. Odnotowano kilka zachorowań w miastach europejskich, jednak zdarzyły się one osobom, które wcześniej przebywały w krajach tropikalnych. W ostatnim czasie pojawiła się również informacja, że wirus Zika może być przenoszony drogą płciową. Informacja ta nie jest w pełni udowodniona naukowo, dlatego lekarze zalecają ostrożność.

 

Środki ostrożności

Lekarze WHO ostrzegają wszystkie kobiety w ciąży przed podróżowaniem do krajów, gdzie występuje wirus Zika. Kobietom, które były w ostatnim czasie w krajach Południowej Ameryki, zaleca się odłożenie starań o dziecko o co najmniej pół roku licząc od dnia powrotu z podróży. W przypadku mężczyzn zaleca się stosowanie prezerwatyw podczas stosunku płciowego z ciężarną partnerką.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x