CiążaBól stawów u kobiet w ciąży

Ból stawów u kobiet w ciąży

Ciąża to bezdyskusyjnie wspaniały stan. Nasze życie się wtedy zmienia, cieszymy się na powiększenie rodziny. Zmienienia się też nasze ciało. Niestety często te zmiany niosą za sobą szereg przykrych dolegliwości. I nie chodzi tu wyłącznie o nudności, wymioty, częste oddawanie moczu czy senność. Jak się okazuje najczęściej bóle spowodowane ciążą dotyczą mięśni, pleców oraz stawów. Związane jest to przede wszystkim ze wzrostem masy ciała, powiększeniem się macicy czy problemem z całkowitym wyprostowaniem się.

Na szczęście zazwyczaj takie bóle są całkowicie niegroźne i nie wróżą przy tym żadnej choroby. Mimo wszystko są dość uciążliwe. Co zatem zrobić, aby trochę sobie ulżyć?

Jeśli pojawiają się bóle mięśni brzucha czy mięśni pleców to najlepszym sposobem na ich złagodzenie jest… aktywność fizyczna. Oczywiście umiarkowana, dostosowana dla kobiet w ciąży. Zatem najlepiej będzie jeśli ciężarna wybierze basen i regularnie będzie uprawiać pływanie. Wpłynie to również rewelacyjnie na sylwetkę.

Jeśli natomiast najczęściej dokucza ból nóg, to nie powinno się zakładać nogi na nogę i stać długo w jednym miejscu. Można również wybrać się na masaż lub przyłożyć ciepły okład na bolące miejsce.

Na to czy bóle mięśni będą silne wpływ ma również to co ciężarna spożywa. Jeśli jest to szpinak, pestki dyni i duża ilość wody to bóle nie powinny być zbyt mocne. Ważne, żeby spożywane produkty były bogate przede wszystkim w magnez.

Jeśli kobietę w ciąży szczególnie męczą bóle stawów powinna jak najczęściej odpoczywać w pozycji z uniesionymi nogami w górze. Ponadto, trzeba uważać na nadmierne przybieranie na wadze. Oraz pamiętać o odpowiedniej diecie bogatej w wartości odżywcze i lekkim, ale regularnym wysiłku fizycznym. Więcej na temat bólów stawów możecie przeczytać tutaj https://bol-stawow.pl/bole-stawow/.

Podczas ciąży w ciele kobiety wytwarzany jest hormon odpowiedzialny za rozluźnienie stawów i wiązadeł co ma przygotowywać do porodu. Niestety wpływa on na zbyt mocne rozluźnienie mięśni zatem nie chroni odpowiednio stawów, stąd te często pojawiające się bóle. Dlatego tak ważna jest aktywność fizyczna bo dzięki niej wzmacniane są mięśnie, a co za tym idzie stawy są bezpieczniejsze i stabilniejsze.

Dobrze jest jeśli kobieta w ciąży dba o regularny odpoczynek w ciągu dnia oraz wysypia się. I tu ważne, odradza się spania na plecach, a zaleca spanie na lewym boku. Najlepiej również, na czas ciąży, zrezygnować z wysokich obcasów. Wyćwiczenie technik relaksacyjnych i głębokie oddychanie nie tylko zaoszczędzi trochę bólu, a także wpłynie wspaniale na ogólne samopoczucie podczas tego wyjątkowego stanu.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x