PoradnikJak zachęcić dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu?

Jak zachęcić dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu?

Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachęcanie pociech do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzieci, które w początkowych etapach rozwoju spędzają większość czasu z urządzeniami elektronicznymi nabierają niezdrowych nawyków, których trudno jest potem się pozbyć. W tym artykule przedstawimy zatem kilka sposobów na zachęcenie najmłodszych do aktywności fizycznej!

Zacznij jak najwcześniej

Podobnie jak w przypadku na przykład nauki języków, wychowanie w sportowym duchu warto zacząć jak najwcześniej – gdy dziecko zdąży uzależnić się od gier komputerowych, bardzo niechętnie będzie ulegać naszym namowom, by wyszło na dwór (albo, co gorsza, będzie się upierać, że musi przejść jeszcze jeden poziom i nie da za nic się wyciągnąć). Dlatego już u dzieci w wieku przedszkolnym można wprowadzić dostosowane do ich możliwości ćwiczenia ruchowe.

W przypadku najmłodszych dzieci na pewno egzamin zdadzą zachęcające do ruchu na świeżym powietrzu zabawki ogrodowe. Na przykład w ofercie sklepu internetowego Soleibabe.pl znajdują się takie zabawki jak piłki, pchanki, hulajnogi, rowerki i wiele innych. Dzięki nim Państwa dzieci będą mogły wyrobić sobie miłość do ruchu fizycznego w kontekście beztroskiej zabawy, który w przypadku najmłodszych potrafi dać o wiele lepsze efekty niż ścisły rygor ćwiczeń.

Bądź przykładem

Aby naprawdę wyrobić w dzieciach miłość do aktywności fizycznej, nie wystarczy pouczać je o ryzyku związanym z jej brakiem. Na pewno też nie uda się Państwu do nich trafić, jeżeli będą widziały, iż sami spędzacie cały wolny czas przed komputerem! Dlatego należy świecić przykładem, pokazując im, że dla Państwa regularne ćwiczenia również są ważnym elementem codzienności!

Zostań trenerem swojego dziecka

Skoro zatem ćwiczenia powinny być obecne w życiu zarówno dzieci, jak i rodziców, to dlaczego by nie poćwiczyć razem? Wspólne ćwiczenia dzieci i rodziców to strzał w dziesiątkę – pozwalają zacieśnić więź i motywują obie strony, w końcu razem jest zawsze raźniej! Takie chwile będą dla Państwa dzieci źródłem najpiękniejszych wspomnień, jeżeli odpowiednio je zorganizujecie.

Ćwicząc razem z dzieckiem, stajemy się dla niego niejako pierwszym trenerem. Jakie podejście powinno się przyjąć w związku z tą odpowiedzialną rolą: motywować do sukcesów za wszelką cenę czy raczej chwalić dziecko za same próby? Odpowiedź leży gdzieś pośrodku: warto zachęcać dzieci do starań, ale też unikać zarazem nadmiernej presji. Pamiętajmy, że aby naprawdę polubiły sport, w pewnym stopniu musi być on dla niego zabawą. Z kolei jeżeli okaże się, że mają w sobie żyłkę do rywalizacji i pokonywania własnych ograniczeń, to tym lepiej!

Znajdź odpowiednią dyscyplinę

A co jeśli pomimo starań, dziecko za nic nie może cieszyć się z aktywności? Powodem może być wybranie złej dyscypliny. Może próbowali Państwo zachęcić dziecko do gry w piłkę, chociaż wolałoby porzucać frisbee? Warto zatem spróbować kilku różnych dyscyplin, aż znajdziemy tą, która będzie dziecku pasować najbardziej. Pamiętajmy, że każda zdrowa aktywność fizyczna jest dobra!

Sport radością dla dzieci i rodziców

Mamy nadzieję, że dzięki zamieszczonym powyżej wskazówkom uda się Państwu sprawić, że Wasze dzieci naprawdę pokochają aktywne spędzanie wolnego czasu. Być może przy okazji sami na nowo odkryjecie w sobie miłość do sportu!

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

musisz przeczytać

DOŁĄCZ DO NAS

POPULARNE W TEJ KATEGORII

czytaj więcej

0
A Ty co sądzisz na ten temat?x